S obzirom na to da su i Indija i Pakistan nuklearno naoružane države i da se ne poštuju bilo kakva pravila, s rastućim napetostima, može li ovo postati nuklearni sukob?
Ekspert Sky Newsa Michael Clarke kaže da je često isticao da nuklearno odvraćanje bolje funkcionira u praksi nego u teoriji.
“Nema sumnje šta će se dogoditi ako se upotrijebi nuklearna naprava.
Svi postaju oprezni
I zbog toga svi postaju malo oprezni kad god se pojavi nuklearno pitanje”, kaže on.
Međutim, u slučaju Indije i Pakistana, ovo je “nuklearni odnos koji je najbliži – između država koje imaju najmanju udaljenost”.
“Druga strana ne bi znala za to dok ne eksplodira.
Zapravo, nema vremena za reakciju. I zbog toga su obje strane jako zabrinute zbog nuklearne diplomatije, iako je kriza daleko”, kaže Clarke.
Tvrdi da bi bilo koja država koristila nuklearno oružje samo ako bi joj opstanak bio ugrožen, dodaje Clarke.
“I ništa što se dogodi u Kašmiru ne ugrožava opstanak Pakistana ili Indije u njihovom trenutnom sastavu.
Pa zašto bi onda išli tamo? Neće.
Međutim, donositelji odluka s obje strane granice skloni su se zabrinuti da je druga strana možda poludjela i upotrijebila bi nuklearno oružje samo da bi ga demonstrirala.
I nećemo ništa znati o tome dok ne eksplodira, a onda će biti prekasno”, tvrdi Clarke.
Bojeve glave
Objašnjava da Indija i Pakistan imaju slične nuklearne sposobnosti:
“Vjeruje se da obje imaju oko 170 bojevih glava, koje su s njihove tačke gledišta lako ‘isporučive’ jer imaju vrlo kratku udaljenost“.
Clarke dodaje da postoji globalni popis vatrene moći koji analizira “ko ima sposobnost isporuke vatrene moći sa svom logistikom i transportom“.
Ističe da je Indija četvrta na tom popisu, dok je Pakistan 12.
“To vam nešto govori o razlici između njih, a indijske snage su otprilike dvostruko veće od pakistanskih”, tvrdi Clarke.
Navodi da je suština da “ako dođe do rata, Indija će pobijediti“.
„Ako je ispod nivoa rata, ako je riječ o nekoj vrsti vojnog sukoba, onda bi Pakistan mogao misliti da bi iz toga mogao nešto dobiti“, dodaje on.
(Raport)
(107)