Može li Musk srušiti Trumpa i stvoriti treću veliku političku stranku u Americi?

Predsjednik SAD dominira republikancima već deset godina, ugušio je političke težnje pretendenata na njegovu krunu.

 

 

 

Politika nije raketna nauka.

 

 

Da jest, predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump možda bi imao više razloga za brigu u ponovno rasplamsanom sukobu sa svojim otuđenim “prvim prijateljem” Elonom Muskom.

 

 

Međutim, ništa u eksplozivnom i sada već napetom flertovanju najbogatijeg čovjeka na svijetu s politikom ne sugerira da ima magični dodir da pokrene vrstu “kreativnog poremećaja” u Republikanskoj stranci kakav je izazvao u orbiti i industriji električnih vozila, prenosi CNN.

 

 

“Prvi među jednakima”

 

 

Muskovo priznanje za “prvog među jednakima”, kao šefa Odjela za efikasnost vlade (DOGE) na početku druge Trumpove administracije, sada je samo sjećanje.

 

 

Toliko je bijesan zbog Trumpovog “velikog, prekrasnog zakona”, koji je u utorak usvojio Senat i koji povećava dug i deficit, da prijeti da će na predizborima “napasti” svakog republikanskog zastupnika koji za njega glasa i osnovati novu političku stranku.

 

 

Musk zaista posjeduje značajno političko oružje.

 

 

Njegovo ogromno bogatstvo znači da može potrošiti ogromne svote na favorizirane kandidate i teme.

 

 

Trump to dobro zna, kao glavni “korisnik” gotovo 300 miliona dolara koje je Musk bacio na izbore 2024. godine.

 

 

Kao vlasnik i opsesivni korisnik mreže X, Musk može pozvati online “rulju” protiv zakonodavaca, pa čak i samog Trumpa – iako je ovaj put pazio da ne izdvaja predsjednika direktno zbog zakona.

 

 

Musk je dominantna snaga u američkom svemirskom programu.

 

 

Ako Amerikanci stignu na Mars, vjerovatno će stići tamo na jednom od Muskovih zvjezdanih brodova. A tehnologije poput Muskovog Starlinka ključne su na bojnom polju – kao što pokazuje rat u Ukrajini.

 

 

Prekinuli odnose

 

 

Pa ipak, uprkos svoj svojoj ogromnoj moći, Musk nije pokazao puno političke spretnosti, niti je, očito, stvorio vlastitu bazu podrške koja bi mogla dominirati Republikanskom strankom.

 

 

Motorna pila kojom je mahao na pozornici na Konzervativnoj političkoj akcijskoj konferenciji ove godine trebala je simbolizirati njegovo smanjenje troškova u američkoj vladi.

 

 

Gledajući unatrag, to je bolja metafora za prekid njegovog odnosa s predsjednikom zbog Trumpovog “mega zakona” o MAGA-i (Trumpov slogan “Make America Great Again” – Učinimo Ameriku ponovo velikom).

 

 

Nekada se Muskov savez s Trumpom činio majstorskim potezom – otvaranjem puta koji je obećavao još veće koristi za njegove firme od njegovog već širokog niza saveznih ugovora.

 

 

Trump je čak održao zapanjujuću prodajnu prezentaciju za Teslu na Južnom travnjaku Bijele kuće – i sam je kupio jedno od električnih vozila.

 

 

Stoga možda ne čudi da se sukob s Trumpom – a zatim i rat riječima na društvenim mrežama – pokazao političkim i finansijskim gubitnikom za Muska.

 

 

Njihov novi antagonizam mogao bi izložiti njegovo carstvo predsjedničkoj odmazdi.

 

 

Mračno upozorenje

 

 

Trump je u utorak mračno upozorio da je “DOGE čudovište koje će se možda morati vratiti i pojesti Elona“. Ovo je zapanjujuća izjava iz nekoliko razloga.

 

 

Prvo, ona naglašava opseg raskola između pokrovitelja i čovjeka kojeg je prije samo nekoliko mjeseci učinio najmoćnijim privatnim građaninom u zemlji.

 

 

Drugo, to je snimak nevjerovatnog vremena – evo predsjednika koji prijeti da će upotrijebiti izvršnu vlast kako bi uništio privatnog građanina i poslovnog čovjeka.

 

 

Čini se da se to uklapa u većinu definicija prekršaja koji podliježe opozivu, ali djeluje gotovo neupadljivo u administraciji koja je uništila svaku normu predsjedničkog ponašanja.

 

 

Muskovo udvaranje s Trumpom povrijedilo ga je i na druge načine.

 

 

Otuđilo je mnoge od njegovih najentuzijastičnijih kupaca, uključujući i one u Evropi, gdje su njegova električna vozila bila popularna, a tržišna vrijednost njegovih kompanija pala.

 

 

A Muskov najistaknutiji pojedinačni upad u izbornu politiku, osim saveza s Trumpom 2024., bio je katastrofa.

 

 

Njegova žestoka retorika i ogromna finansijska podrška konzervativnom kandidatu u utrci za Vrhovni sud Wisconsina izjalovile su se: liberalni kandidat pobijedio je s deset bodova prednosti.

 

 

Utrka bi možda bila tijesnija da su Musk i njegova politički prtljag ostali kod kuće. A utrka je postala neočekivana lekcija da novac ponekad nije sve u američkoj politici.

 

 

Najveća prepreka

 

 

Međutim, evo najveće prepreke Musku da postane politički moćnik – Trump je nesumnjivo najznačajnija figura u američkom političkom životu u prvoj četvrtini 21. stoljeća.

 

 

Predsjednik dominira republikancima već deset godina. Ugušio je političke težnje pretendenata na njegovu krunu.

 

 

Trump ima decenijsku vezu sa stranačkom bazom. Već je izveo onu vrstu disruptivne transformacije republikanaca kakvu Musk, čini se, zamišlja.

 

 

„Osjećam da Donald Trump ima ogromnu publiku“, rekao je za CNN ekspert Lee Carter.

 

 

A Elon Musk je svakako pomogao Donaldu Trumpu na izborima, nastavio je Carter.

 

 

“Nema sumnje u to. To mu je dalo kredibilitet. To mu je dalo neke birače koji su bili neodlučni – ali nije Elon Musk bio u centru pažnje i ne mislim da ćemo vidjeti ljude kako slijede Elona Muska na isti način kao što smo vidjeli s MAGA pokretom“, tvrdi on.

 

 

Musk je nedavno prešao na “trumpizam” i dok je njegova zvijezda sjala zasljepljujućim intenzitetom krajem prošlogodišnjih izbora i bio je sveprisutan tokom prvih mjeseci nove administracije, njegov prekid s Trumpom pokazao je da se gotovo sva moć u MAGA pokretu odražava od njegove figure.

 

 

Potpredsjednik SAD JD Vance bio je najvidljiviji barometar ove dinamike moći.

 

 

Kada se dogodio veliki raspad, bio je prisiljen birati između Trumpa, koji je odgovoran za njegovu trenutnu istaknutost, i Muska, koji bi mogao biti koristan saveznik u budućoj predsjedničkoj predizbornoj kampanji.

 

 

Izabrao je predsjednika.

 

 

Ko je Muskova baza?

 

 

Još jedno ključno pitanje je ima li Musk vlastitu političku bazu.

 

 

Aaron Blake iz CNN-a procijenio je ankete ranije prošlog mjeseca koje su pokazale iznenađujuće izjednačene podatke anketa među republikancima za Muska i Trumpa – barem prije njihovog posljednjeg sukoba.

 

 

Međutim, izvan svijeta tehnologije, gdje je iskoristio svoj status rock zvijezde kako bi usmjerio mlade, nezadovoljne muške birače prema Trumpu, nije jasno ima li Musk širu bazu.

 

 

Stajući na stranu “antidug” krila Republikanske stranke, Musk se sada čini prirodnim saveznikom političara poput senatora iz Kentuckyja, Randa Paula, koji je glasao protiv predsjednikovog zakona.

 

 

No, fiskalna agresija i prekid s republikanskim potrošačima nisu pouzdan put do vlasti – kao što su pokazale neuspješne predsjedničke kampanje senatora Paula i njegovog oca, bivšeg zastupnika Rona Paula.

 

 

Ipak, Muskova obećanje da će podržati zastupnika Kentuckyja, Thomasa Massieja, kojeg je predsjednik kritizirao zbog protivljenja zakonu i koji bi se sada mogao suočiti s izazovom na predizborima, moglo bi biti značajno.

 

 

U jednoj utrci, Muskovo bogatstvo moglo bi biti važno, uprkos ograničenjima pojedinačnih doprinosa kampanji.

 

 

Teslinom tajkunu bilo bi teže izaći na nacionalni nivo.

 

 

Prije svega, morao bi regrutirati kandidate na predizborima koji su spremni suočiti se sa zakonodavcima koje podržava Trump, najmoćniji vođa velike stranke u posljednjih nekoliko generacija.

 

 

No, Musk ima velike ambicije.

 

 

Obećao je da će, ako “prođe zakon o ludim troškovima, Američka stranka biti formirana sljedeći dan”.

 

 

Na X-u je napisao:

 

 

“Našoj zemlji treba alternativa demokratsko-republikanskoj unipartiji kako bi narod zapravo imao GLAS”.

 

 

Velike prepreke

 

 

Prepreke stvaranju treće političke snage su zastrašujuće. Prije svega, to bi zahtijevalo razbijanje emocionalne i historijske odanosti miliona birača.

 

 

Muskovo najbolje rješenje možda je pričekati Trumpa – uostalom, on je puno mlađi čovjek.

 

 

Ako konzervativci na kraju budu razočarani predsjednikovim nasljeđem i politikom u širem smislu, izvršni direktor bi mogao pronaći plodno tlo za treći put.

 

 

To se već dogodilo. Na izborima 1992. godine, kandidatura Rossa Perota, utemeljena na populističkom pozivu na uravnoteženje budžeta, osvojila je 19 posto glasova, iako teksaški tajkun nije pobijedio ni u jednoj državi.

 

 

U to vrijeme, republikanci su krivili Perota da je umanjio podršku predsjedniku Georgeu H.W. Bushu i pomogao u izboru Billa Clintona.

 

 

Tri decenije kasnije, politolozi se još uvijek prepiru o tome što se zapravo dogodilo.

 

 

No, za razliku od Perota, Musk se ne može kandidirati za predsjednika jer je naturalizirani državljanin rođen u inozemstvu.

 

 

Međutim, ako bi nekako mogao razbiti stisak dvije glavne stranke na američkim izborima, postigao bi nešto poput političkog ekvivalenta svom nevjerovatnom izumu raketnog pojačivača koji spaljuje svemirsku letjelicu u orbitu, a zatim se vraća na lansirnu rampu gdje ga uhvate dvije divovske mehaničke ruke.

 

 

Čak je i Trump mislio da je to nevjerovatno.

 

 

„Jeste li vidjeli kako je ta naivčina danas sletjela?“ rekao je Trump na predizbornom skupu u oktobru.

 

 

No, to je bilo u doba njegove Muskove “romanse”.

 

 

U utorak je visoki zvaničnik Bijele kuće rekao za CNN:

 

 

“Nikoga više nije briga šta on govori.“

 

(CNN)

(3)

Može li Musk srušiti Trumpa i stvoriti treću veliku političku stranku u Americi?

| Skandal, Slider, Vijesti, Zanimljivosti |
About The Author
-