Ko je vođa Druza koji je vodio pobunu protiv Sirije i dobio podršku Izraela?

Dok se nasilni sukobi intenziviraju u južnoj sirijskoj provinciji Sweida, ime šeika Hikmata al-Hijrija, duhovnog vođe zajednice Druzhi, ponovo je došlo do izražaja.

 

 

 

Druzski vođa ostaje jedna od najutjecajnijih figura koja oblikuje turbulentni politički i društveni krajolik pokrajine, posebno usred dugogodišnjih tenzija sa režimskim snagama i lokalnim oružanim grupama.

 

 

Hijri, istaknuti vjerski i društveni autoritet među sirijskim Druzima, rođen je u Venecueli 1965. godine, gdje je njegov otac radio u to vrijeme. Kasnije se vratio u Siriju, završio školovanje u Sweidi i diplomirao pravo na Univerzitetu u Damasku 1990. godine.

 

 

Nakon 1993. godine, Hijri se vratio u Venecuelu radi posla prije nego što se vratio u Sweidu 1998. godine i nastanio se u Qanawatu, sjedištu duhovnog predsjedništva Društva, svom rodnom gradu na sjeveroistoku Sweide.

 

 

Ubrzo je preuzeo duhovno vodstvo šeika Razuma 2012. godine nakon misteriozne smrti njegovog brata, šeika Ahmada al-Hijrija, u saobraćajnoj nesreći. U to vrijeme, on je upirao prstom u Assadov režim, optužen za orkestriranje njegovog atentata.

 

 

Otkako je preuzeo ulogu duhovnog vođe, Hidžrijev politički stav je varirao.

 

 

U ranim godinama sirijskog ustanka, zadržao je relativno neutralan stav, uprkos njegovoj poznatoj bliskosti s predsjednikom Basharom al-Assadom. Međutim, prekretnica je došla 2013. godine kada se pojavio uz Assada na sahrani svog brata, držeći kontroverzni govor: “Ovaj događaj se pretvorio u radost. Ti si nada – Bašar nade, Bašar naroda, Bašar panarabizma i Arapa.”

 

 

U godinama koje su uslijedile, Hijri je izrazio nedvosmislenu podršku Assadu. Ohrabrio je mlade ljude da se pridruže sirijskoj vojsci, a 2015. godine javno je pozvao režim da naoruža stanovnike Sweide kako bi se odbranili od militanata.

 

 

Iste godine zatražio je raspuštanje antirežimskog pokreta Narod dostojanstva, koji je predvodio pokojni šeik Wahid al-Balous.

 

 

U 2017. godini, delegacija iračke milicije Harakat al-Nujaba posjetila je Hijrija, dodijelivši mu takozvani “Islamski štit otpora” – potez koji je dodatno potaknuo kontroverzu oko njegovog savezništva sa frakcijama u Siriji koje podržava Iran.

 

 

Uprkos godinama savezništva – ili barem šutnje – prema Damasku, 2021. je označila jasan prekid.

 

 

Početkom 2020. godine, Hijri je počeo zauzimati drugačiji stav, izdajući izjavu u kojoj poziva na “plan ekonomskog spašavanja za suzbijanje korupcije”. Njegove primjedbe došle su usred vala javnih demonstracija u pokrajini zbog pogoršanja životnih i ekonomskih uslova.

 

 

Uprkos tome, šef vojne sigurnosti u južnoj Siriji, brigadni general Louay al-Ali, izgleda da nije zaboravio Hidžrijev stav, navodno vrijeđajući i šeika i zajednicu Družba tokom telefonskog razgovora između njih dvojice.

 

 

Incident je izazvao velike demonstracije širom provincije i označio značajnu promjenu u Hidžrijevom stavu.

 

 

Iako je Assad pokušao obuzdati posljedice direktnim telefonskim pozivom, tenzije su nastavile eskalirati.

 

 

Hijri je 2022. otvoreno pozvao na smjenu šefova sigurnosti Sweide i proglasio “opću mobilizaciju” protiv režimskih snaga i pridruženih milicija.

 

 

Nakon pada Assadovog režima u decembru 2024. i uspona privremenog predsjednika Ahmada al-Share, Hijri je u početku izrazio spremnost da sarađuje sa novim vlastima, posebno u upravljanju delikatnim zadatkom Sweide dok se ne formira nacionalna vojska. Priznao je određeni stepen usklađenosti sa tranzicijskim političkim vodstvom.

 

 

Međutim, do marta 2025. godine, Hijri je dramatično promijenio ton. Osudio je prijelaznu vladu kao “ekstremističku i međunarodno traženu” i u potpunosti odbacio privremenu ustavnu deklaraciju. Umjesto toga, pozvao je na participativni demokratski sistem.

 

 

U zapanjujućem odstupanju od svoje ranije retorike, Hijri je zatražio međunarodnu zaštitu za Sweidu, insistirao da lokalne frakcije ostanu naoružane i rekao za The Washington Post da “Izrael nije neprijatelj” – zapanjujuća izjava vjerske ličnosti koja je nekoć bila povezana sa Pokretom otpora Osovine.

 

 

Posljednjih dana izbili su nasilni sukobi između naoružanih društvenih grupa i beduinskih frakcija u Sweidi zbog recipročnih zapljena vozila, što je rezultiralo s više od 30 smrtnih slučajeva i 100 ozlijeđenih, prema službenim izvještajima.

 

 

Usred previranja, u utorak ujutro objavljena je izjava u Hijrijevo ime u kojoj se pozdravlja intervencija sirijske vlade u Sweidi. Ali do poslijepodneva, šeik je povukao izjavu, nazvavši je “ponižavajućom izjavom koja nam je nametnuta” i optužujući vlasti za “kršenje obećanja” i “neselektivno granatiranje civila”.

 

 

Do srijede navečer, Hijri je glatko odbacio vladin najavljeni sporazum o prekidu vatre, izjavljujući da je borba protiv onoga što je opisao kao “naoružane bande” daleko od kraja. Tvrdio je da je odbrana zemlje moralna i nacionalna dužnost o kojoj se ne može pregovarati.

 

 

Njegove izjave bile su u oštroj suprotnosti s paralelnom izjavom koju je izdao šeik Yousef Jarbou, još jedan viši vođa Druza, koji je potvrdio posredovanje u sporazumu o prekidu vatre s Damaskom. Kontrastne poruke naglašavaju produbljivanje podjela unutar druzskog vodstva.

 

(Klix)

(4)

Ko je vođa Druza koji je vodio pobunu protiv Sirije i dobio podršku Izraela?

| Slider, Šokantno, Vijesti |
About The Author
-