Evropu je zahvatio jedan od najekstremnijih toplinskih talasa u historiji, koji meteorolozi već nazivaju “supervalom”.
Temperature širom kontinenta probijaju sve dosadašnje rekorde – u dijelovima Španije i Portugala izmjereno je čak 46 stepeni Celzijusa, dok su u Francuskoj i Italiji temperature konstantno iznad 40.
Dok se kontinent bori s ovim nezapamćenim valom vrućine, vlasti uvode niz hitnih mjera kako bi zaštitile stanovništvo. U Italiji je, zbog opasnosti po zdravlje, uvedena zabrana rada na otvorenom između 11 i 18 sati.
Mjere se posebno odnose na građevinske i poljoprivredne radnike koji su najizloženiji suncu. U Francuskoj je, pak, zatvoreno više stotina škola kako bi se djeca zaštitila od toplotnog udara, a zdravstveni sistemi su pod sve većim pritiskom.
Zdravstvene službe u nekoliko zemalja izvijestile su o velikom porastu poziva hitnoj pomoći. Najugroženiji su stariji građani, djeca i osobe s hroničnim bolestima. U Madridu i Parizu uvedeni su crveni alarmi, dok su u nekim regionima vlasti savjetovale ljudima da uopće ne izlaze iz kuće tokom dana, osim u hitnim slučajevima.
Ono što dodatno zabrinjava jeste stanje energetskih mreža. U mnogim evropskim gradovima potrošnja električne energije oborila je rekorde zbog masovne upotrebe klima uređaja, ventilatora i rashladnih sistema. U pojedinim regijama dolazi do povremenih nestanaka struje, što dodatno pogoršava situaciju.
Zbog povećane potrošnje vode i sušnih uslova, neke općine uvode i ograničenja u korištenju vode – zabranjeno je zalijevanje vrtova, punjenje bazena i pranje automobila.
Ovo je treći uzastopni ljetni period u kojem Evropa bilježi temperature znatno iznad višegodišnjeg prosjeka. Naučnici upozoravaju da ovi ekstremi više nisu slučajni izuzeci, već posljedica sve izraženijih klimatskih promjena. Ako se emisije stakleničkih plinova ne smanje radikalno, ovakvi toplotni talasi mogli bi postati redovna pojava svake godine.
Prema trenutnim prognozama meteoroloških zavoda, ovaj “superval” mogao bi potrajati još najmanje dvije sedmice. Najviše su pogođeni južni i centralni dijelovi kontinenta, ali talas vrućine širi se i prema sjeveru – Njemačka, Češka i Poljska također bilježe neuobičajeno visoke temperature.
U međuvremenu, društvene mreže prepune su snimaka građana koji pokušavaju pronaći osvježenje na fontanama, u javnim bazenima ili čak u trgovačkim centrima s klimatizacijom. Fotografije i videozapisi prženih ulica, iskrivljenih asfaltnih površina i praznih gradskih trgova govore više od riječi.
Dok se Evropa prži pod suncem, pitanje odgovornosti za klimatsku krizu i dalje lebdi u zraku – ali ono što je već jasno jeste da se novo normalno oblikuje pred našim očima.
(SB)
(11)