Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump nadao se brzom okončanju ruskog rata u Ukrajini, ali šest mjeseci nakon dolaska u ured, mogao je samo izraziti razočaranje ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom nakon njihovog telefonskog razgovora prošle sedmice, zbog Putinovog kontinuiranog oklijevanja da okonča trogodišnji rat u Evropi, navodi u kolumni za Euronews američki ambasador John Craig.
“Putin se priprema za dugu političku bitku za utjecaj s Washingtonom. Čini se da je Srbija, zemlja Zapadnog Balkana također prijateljska prema Rusiji, sada nova meta, nakon što je otkriveno da je Srbija snabdijevala Ukrajinu oružjem već neko vrijeme, od početka rata.
Izvoz oružja
Moskva je to nazvala ‘nožem u leđa’ i ‘izdajom’, a ruska obavještajna agencija objavila je izjavu u kojoj sugerira da su rakete za višecijevne bacače raketa i minobacačke granate, ili komponente za njih, prodane preko dvije firme iz Bugarske i Češke, što je ovo druga službena kritika Moskve Beogradu u roku od mjesec, objavio je Craig.
Aleksandar Dugin, poznati ruski krajnje desničarski filozof, često u ruskim medijima nazivan “Putinovim mozgom”, kojeg je američko Ministarstvo finansija sankcioniralo 2015. zbog učešća u ruskom ratu, sugerirao je da je “srpski predsjednik Aleksandar Vučić izgubio legitimitet”, dodaje Craig.
“Također je podržao tekuće proteste protiv korupcije, nemara i loše kvalitete gradnje u Srbiji koji nisu prestali nakon smrtonosnog urušavanja nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024.
Nedavno je srbijanski predsjednik najavio zaustavljanje izvoza sve vojne opreme. Osim naoružavanja Ukrajine, Putinu se nisu svidjeli nedavni veliki sporazumi Srbije sa Zapadom”, naglašava Craig.
Dodaje da su prošlog jula, Srbija, Evropska unija i Njemačka potpisale su sporazum o lancu snabdijevanja baterijama koji EU daje pristup sirovinama koje se iskopavaju u Srbiji.
“Sa značajnim nalazištima litija, posebno u dolini Jadar, Srbija ima potencijal postati glavni evropski dobavljač ključnog metala za baterije.
Tadašnji njemački kancelar Olaf Scholz pohvalio je sporazum kao mega projekt koji bi mogao smanjiti ovisnost Evrope o Kini.
Ako se provede, projekt Jadar litija vrijedan 2,4 milijarde dolara (2 milijarde eura) mogao bi pokriti 90 posto trenutnih potreba Evrope za litijem”, podsjeća američki diplomata.
Dok se Putin možda nadao da će se dočepati golemih rezervi litija u Srbiji, prošle sedmice ruske trupe su preuzele lokaciju jednog od najvrednijih ukrajinskih nalazišta litija u blizini sela Ševčenko u Donjeckoj regiji, ostavljajući samo dva od četiri nalazišta litija u centralnoj Ukrajini pod kontrolom vlade, podsjeća Craig.
Ugovor s Francuzima
“Srbija je također potpisala ugovor vrijedan 2,7 milijardi eura za kupovinu Rafale aviona od francuske tvrtke Dassault Aviation, što signalizira veliku promjenu u sigurnosnom i političkom stavu Srbije, udaljavajući se od Rusije, svog tradicionalnog saveznika i dobavljača oružja”, navodi Craig.
Konačno, Upravni odbor američkog EXIM-a odobrio je preliminarnu obavezu srpskoj Telekom grupi za 50 miliona dolara za podršku pripremi i uvođenju njihove 5G telekomunikacijske mreže.
“Ova transakcija dodatno jača EXIM-ov Program za Kinu i transformacijski izvoz (CTEP) jer je 5G sigurnost visoki vladin prioritet i spada u jedno od deset transformacijskih izvoznih područja koje podržava EXIM.
Sve je to bilo dovoljno da Moskva odluči pokušati destabilizirati vladu u Beogradu.
Ostaje vidjeti je li Putin već prešao Trumpovu ‘crvenu liniju’ i je li Washington spreman uvesti još bolnije sankcije Rusiji”, naveo je Craig.
(Raport)
(365)