Trumpova najava o vojnoj podršci pruža veliko olakšanje Ukrajini, ali hoće li uskoro uslijediti i veliko razočarenje?

Tračak sumnje u odlučnost američkog predsjednika dolazi u onome što nije najavljeno

 

 

 

Izjave Donalda Trumpa o Ukrajini u ponedjeljak bile su daleko od najveće objave koju je američki predsjednik mogao dati.

 

 

Dobre vijesti za Kijev su poznate. Trump je dopustio drugim članicama NATO-a da kupuju američko oružje i šalju ga Ukrajini.

 

 

U to su uključene Ukrajini prijeko potrebne rakete presretači Patriot i baterije koje ih ispaljuju. Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država je čak sugerirao da ih u jednoj NATO naciji ima još 17 “viška”.

 

 

Paket naoružanja

 

 

Kakav god bio paketa naoružanja koji NATO na kraju ponudi, to je upravo ono što je Trump predložio tokom vikenda i upravo ono što Ukrajini treba, navodi se u analizi CNN-a.

 

 

Baraž ruskih balističkih projektila može zaustaviti samo američki Patriot i samo Bijela kuća može odobriti njihovu isporuku.

 

 

Ukrajini je nedostajalo i drugog sofisticiranog američkog oružja koje možda nije navedeno po nazivu, a moglo bi biti uključeno u sporazum. Ovo je kratkoročno, vitalno olakšanje.

 

 

No, tračak sumnje za Ukrajinu dolazi u onome što nije najavljeno – hitne sekundarne sankcije protiv kupaca ruske energije, koje bi mogle značajno isprazniti moskovsku blagajnu.

 

 

Opseg sankcija predloženih zakonom u američkom Senatu – potencijalno 500 posto na svu trgovinu s onima koji kupuju ruske ugljikovodike – bio bi poguban.

 

 

A te bi sankcije pogodile Kinu i Indiju – glavnog suparnika SAD, odnosno ključnog saveznika – u vrijeme kada su cijene nafte niske, ali trgovinska previranja velika.

 

 

Šteta na energetskim tržištima bila bi opipljiva, a SAD bi također bile pogođene vjerojatno višim cijenama nafte.

 

 

No, to dolazi sa značajnim zakašnjenjem, zajedno s pomalo “bezubom” prijetnjom sankcija protiv same Rusije (gotovo da nema trgovine za kažnjavanje).

 

 

Pedeset dana daje Vladimiru Putinu rok do septembra da Trump promijeni mišljenje ili da nagađanja o ljetnoj ofanzivi ruskog predsjednika promijene stvarnost bojnog polja do te mjere da Putin sam zatraži zamrzavanje sukoba.

 

 

To stvara prozor u kojem bi se New Delhi i Peking mogli pokušati odvojiti od ruske energije – malo vjerovatno s obzirom na njihovu ovisnost i koliko bi to bilo složeno – ili možda izvršiti pritisak na Moskvu da okonča rat.

 

 

I to je težak zahtjev za Peking, čiji su zvaničnici nedavno naznačili da ne mogu vidjeti Moskvu kako gubi sukob bez riskiranja da SAD svoju punu pažnju usmjere na svoje rivalstvo s Kinom.

 

 

Postavio rok

 

 

Rok također pokazuje da Trump još nije odustao od najneuhvatljivijeg cilja svoje politike prema Ukrajini: da Kremlj zapravo želi mir i da ga još uvijek treba adekvatno uvjeriti u to.

 

 

Trump je ponovo postavio rok da prisili Rusiju na dogovor.

 

 

Ipak, važno je uhvatiti se za Trumpovu promjenu tona – glazba raspoloženja možda je trajniji pokazatelj politike Bijele kuće od navedenih specifičnosti.

 

 

Bio je znakovit trenutak u kojem je Trump prestao nazivati Putina ubojicom i naslikao sliku Bijele kuće gdje ga prva dama često podsjeća na to koliko žestoko ruski dronovi i rakete pogađaju Kijev.

 

 

Američki predsjednik se “ljuljao” kroz sva Putinova razdoblja – njegovo proljeće nade da je mir moguć, kratko ljeto diplomatije u Zaljevu i Istanbulu, pogoršanje odnosa i sada, konačno, istu zimu nezadovoljstva koja je bila “zadana “osnovna” pozicija Trumpovog prethodnika u Bijeloj kući Joea Bidena.

 

 

Ipak, nakon šest mjeseci, u kojima je ruska diplomatija – njena sintetička i performativna priroda, u kombinaciji s ciničnim, maksimalističkim zahtjevima – pokazala svoje mišiće, Trump još uvijek nije odustao od nagovaranja Kremlja da dobrovoljno zaustavi rat.

 

 

Trump se također klonio nekih težih opcija koje su mu dostupne. Trumpova politika prema Ukrajini možda se promijenila u raspoloženju, ali zadržava ključne elemente iz svoje prošlosti.

 

 

Kijev će odmah osjetiti olakšanje, ali bi uskoro mogao osjetiti i poznati osjećaj razočaranja.

 

(CNN)

(64)

Trumpova najava o vojnoj podršci pruža veliko olakšanje Ukrajini, ali hoće li uskoro uslijediti i veliko razočarenje?

| Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-