Skoro otvaranje klastera 3 u procesu eurointegracija Srbije nije vjerovatno, javlili su sinoć mediji u Srbiji, pozivajući se na pouzdane izvore iz Bruxesllesa
Skoro otvaranje klastera 3 u procesu eurointegracija Srbije nije vjerovatno, javio je u ponedjeljak dopisnik RTS-a iz Bruxellesa, čiji izvori kao glavne razloge navode izostanak ključnih reformi, političku i društvenu krizu u zemlji i odnos prema Rusiji, te najavljenu posjetu srbijanskog predsjednika Moskvi.
Nakon više od tri godine potpunog zastoja na evropskom putu, povjerenica za proširenje Marta Kos zatražila je od Srbije prošle sedmice da hitno provede dogovorene reforme.
Beograd odgovara da će približavanje Uniji biti prioritet nove vlade, ali sagovornici RTS-a u Bruxellesu ocjenjuju da skoro otvaranje klastera 3 nije vjerovatno.
Među razlozima za to ponajprije vide izostanak temeljnih reformi, političku i društvenu krizu u zemlji i odnos Srbije prema Rusiji, uključujući i najavljenu posjetu srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića Moskvi 9. maja, na Dan proslave pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.
Tokom prošlonedjeljne posjete Beogradu, Marta Kos pozvala je Srbiju da provede reforme potrebne za otvaranje pregovaračkog klastera 3, a riječ je o mjerama na koje se Beograd obavezao još u novembru prošle godine u neformalnom dokumentu dostavljenom zemljama članicama EU-a.
U tom dokumentu Srbija je još za kraj prošle godine najavila usvajanje tri medijska zakona, rad na zakonu o popisu birača, te imenovanje novih članova Regulatornog tijela za elektronske medije.
Dokument je trebao pokazati posvećenost Srbije reformama i pridonijeti odluci o otvaranju klastera 3 u decembru prošle godine, ali je to izostalo. Naredni rok za otvaranje klastera bio je kraj januara, ali najavljene reforme nisu provedene ni u tom razdoblju.
U međuvremenu, višemjesečni studentski i građanski protesti postali su nezaobilazni faktor u odnosima Beograda i Bruxellesa, kaže RTS.
Uoči svoje posjete Beogradu, Marta Kos je izjavila da podržava studente navodeći da oni zahtijevaju isto što i Evropska komisija.
“U pregovorima sa Srbijom zahtijevamo vladavinu prava, borbu protiv korupcije, javne nabavke, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo. Bez toga, Srbija neće moći napredovati ka EU”, poručila je tada Kos.
Diplomatski izvori RTS-a navode da su protesti studenata snažno utjecali i na optiku zemalja-članica EU prema otvaranju klastera 3, jer mnoge od njih drže da bi takva odluka u jeku društvene i političke krize poslala pogrešnu poruku.
Odnos prema Rusiji je druga ključna tema, koja je dodatno dobila na važnosti nakon najavljenog sudjelovanja Vučića na proslavi Dana pobjede 9. maja u Moskvi, ali i angažiranja ruske sigurnosne službe (FSB) za izvještaj o upotrebi zvučnog oružja na mirnim demonstracijama u Beogradu 15. marta.
Prema diplomatskim izvorima, takvi događaji su za veći broj zemalja crvena linija koja razgovore o otvaranju klastera 3 čini praktički nemogućima, navodi RTS.
(SB)
(671)