EVROPA SLAVI: Trumpove carine su nešto najbolje što se moglo dogoditi…

Trump je na taj način potaknuo sve druge zemlje da se udruže u nastojanju da nadoknade veliki udar na njihov izvoz.

 

 

 

Američki predsjednik Donald Trump izazvao je potop na svjetskim tržištima kad je objavio da uvodi carine za gotovo sve zemlje svijeta, uključujući i neke teritorije na kojima ni nema ljudi, a pogotovo nakon što je krenuo u obračun s Pekingom tako što im je počeo apsurdno dizati carine, na što su mu oni uzvratili. I dok se analitičari tresu oko posljedica i rasta cijena koji će uzrokovati trgovinski rat koji je započeo Trump, neki smatraju kako bi njegovi potezi mogli biti najbolje što bi se moglo dogoditi Europi.

 

 

Naime, Trump je na taj način potaknuo sve druge zemlje da se udruže u nastojanju da nadoknade veliki udar na njihov izvoz koji će to nanijeti. Europska unija je, pod pritiskom Francuske i sve jačih klimatskih prosvjeda, nastojala iskoristiti svoju trgovinsku politiku tako što je projicirala svoje vrijednosti na svoje trgovinske partnere poput Indije, Indonezije i južnoameričkog bloka Mercosur, što ih je frustriralo.

 

 

No, s obzirom na posljednje poteze SAD-a i posljedice koje izazivaju nedavno nametnute carine, Europska unija počela je koristiti priliku i predstavlja se kao pouzdan trgovinski partner. Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je da se mnoge zemlje sada obraćaju Bruxellesu kao pouzdanom partneru koji se neće “predomisliti preko noći”. “U sve nepredvidljivijem globalnom okruženju, zemlje staju u red za suradnju s nama”, rekla je u komentarima za POLITICO.

 

 

Osjećaj hitnosti

 

 

Promjena unutar Europske unije oduševila je ekonomski liberalnije zemlje EU-a koje su se često ljutile na protekcionističke instinkte Francuza.

 

 

“Imamo slobodne trgovce – Švedsku, nordijske, baltičke zemlje. Imamo neke protekcionističke zemlje. A onda imamo neke swing države u sredini. I mnoge od tih swing država zapravo se kreću u našem smjeru. Među državama članicama postoji osjećaj hitnosti da moramo otvoriti nove trgovinske rute, moramo potpisati nove sporazume o slobodnoj trgovini”, rekao je švedski ministar trgovine Benjamin Dousa na marginama nedavnog sastanka ministara trgovine EU-a u Luksemburgu.

 

 

Pretpostavlja se da će Trumpove carine – od 10 posto na većinu zemalja, 145 posto na Kinu i 25 posto na čelik, aluminij i automobile – srušiti globalnu trgovinu robom za 3 postotna boda. Predviđanja Svjetske trgovinske organizacije navode da će se globalna trgovina ove godine smanjiti za 0,2 posto, uz napomenu da bi globalna trgovina mogla pasti za čak 1,5 posto ako Trump ponovno uvede “recipročne” carine za EU od 20 posto, koje je obustavio na 90 dana kako bi imao vremena za pregovore o trgovinskim sporazumima.

 

 

Pregovori koji su trajali desetljećima

 

 

Europska komisija, na čijem je čelu Ursula von der Leyen, u fazi je sklapanja brojnih trgovinskih sporazuma, od kojih su neki čekani godinama. Bruxelles je zaključio desetljećima duge pregovore s blokom Mercosur, kao i s Meksikom i Švicarskom. Također su pokrenuti pregovori s Malezijom i otvoreni razgovori s Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

 

 

Čelnica Komisije von der Leyen obećala je da će ove godine sklopiti sporazum o slobodnoj trgovini s Indijom, te želi istražiti “bližu suradnju” sa ‘Sveobuhvatnim i progresivnim sporazumom o transpacifičkom partnerstvu’ (CPTPP), što je sporazum o slobodnoj trgovini koji uključuje desetak zemalja iz Indo-Pacifika, a čija je članica nedavno postala i Velika Britanija.

 

 

Opći izbori koji će se održati 3. svibnja u Australiji mogli bi poslužiti kao poticaj za novi pokušaj trgovinskog sporazuma, nakon što je raniji pokušaj propao 2023. godine. “Trumpova će politika navesti sve da pristanu razvijati trgovinske odnose s ostatkom svijeta i stoga dodatno povećati broj sporazuma o slobodnoj trgovini”, rekao je Jean-Luc Demarty, koji je bio na čelu odjela za trgovinu Komisije tijekom prve Trumpove administracije koji je podsjetio koliko su teški to bili pregovori.

 

 

‘Moramo promijeniti način razmišljanja’

 

 

Članice Europske unije poput Francuske, Belgije ili Austrije, koje su nekoć odugovlačile s otvaranjem svojih osjetljivih tržišta, počinju na trgovinske dogovore gledati kao na geopolitičku nužnost, a ne samo kao ekonomski bonus za njihova gospodarstva. Možda najbolji primjer je Francuska, čije su političke elite odbacile trgovinski sporazum EU-a i Mercosura, navodeći da je politički i ekonomski toksičan. No, s obzirom na Trumpove poteze, vidljivo je tiho omekšavanje stavova francuskih političara po tom pitanju.

 

 

“Nema smisla ostati fiksiran na Mercosur, koji je pregovaran u dobrim uvjetima. Moramo promijeniti način razmišljanja, inače ćemo propustiti napredak svijeta”, rekla je Marie-Pierre Vedrenne, liberalna članica Europskog parlamenta koja dolazi iz iste stranke Modem kao i premijer François Bayrou.

 

 

Trgovinski odnosi Europske unije i SAD-a su neizmjerno važni, što se vidi i prema činjenici da je obostrana trgovina vrijedna čak 1,6 trilijuna eura. Nakon toga slijedi trgovina EU-a s Velikom Britanijom, Kinom i Švicarskom. Europska unija i Kina su istraživale hoće li doći do resetiranja njihovih trgovačkih odnosa u svjetlu carina koje je Trump nametnuo i Uniji i Pekingu, ali trgovinski sporazum nije u planu, zbog čega je Unija proširila svoje vidike o tome s kim bi mogla pojačati svoju trgovačku suradnju.

 

 

Što s Kinom i SAD-om?

 

 

Kina je vrlo jasno naznačila što misli o potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa, što se i vidi i u njezinom upozorenju drugim zemljama. Naime, oni su ih upozorili da ne popuštaju SAD-u u trgovinskim pregovorima o carinama koje je nedavno za gotovo sve zemlje svijeta uveo Trump.

 

 

Glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine komentirao je izvješća prema kojima Washington planira izvršiti pritisak na vlade da ograniče trgovinu s Pekingom u zamjenu za izuzeća od američkih uvoznih poreza. “Umirivanje ne može donijeti mir, a kompromis ne može zaslužiti poštovanje”, rekao je glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine He Yongqian, piše BBC, a prenosi Dnevno.hr.

 

 

“Kina se čvrsto protivi bilo kojoj strani da postigne dogovor nauštrb kineskih interesa. Ako se to dogodi, Kina to nikada neće prihvatiti i odlučno će poduzeti protumjere”, naveo je. Ove primjedbe su bile objavljene prošlog tjedna u uvodniku državnog medija China Daily, koji je upozorio Europsku uniju da ne pokušava “umiriti” SAD.

 

(Politico)

(203)

EVROPA SLAVI: Trumpove carine su nešto najbolje što se moglo dogoditi…

| Skandal, Slider, Vijesti, Zanimljivosti |
About The Author
-