VOŽD ĆE POVILENITI, U SARAJEVO STIGLI OPASNI RATNICI: Više od 120 britanskih vojnika stiglo u Sarajevo, zbog ovoga im se svi SKLANJANJU S PUTA….

Više od 120 britanskih vojnika Prvog bataljona Kraljevskog puka Gurki i posljednji dio njihove opreme za najveću godišnju vježbu EUFOR-a stigli su na Međunarodni aerodrom Sarajevo zrakoplovima Antonov 124 i Voyager Kraljevskih zrakoplovnih snaga, priopćeno je iz EUFOR-a.

 

 

“Kraljevski puk Gurki je posebno obučena i opremljena, visoko mobilna zrakoplovnodesantna jedinica koja je u stanju da po potrebi brzo pojača snage EUFOR-a koje se nalaze u BiH”, rekao je zamjenik načelnika Stožera EUFOR-a Manfred Leitner, koji je dočekao vojnike u sarajevskoj zračnoj luci.

 

Britanski vojnici pridružit će se ostalim pripadnicima kontingenta EUFOR-a, koji stižu iz Austrije, Mađarske, Rumunjske i Bugarske.

 

Vježba pod nazivom “Brzi odgovor 19” bit će održana na više lokacija širom BiH od 7. do 11. listopada, u suradnji s vlastima BiH, Oružanim snagama i agencijama za provedbu zakona.

 

U priopćenju se dodaje da vježba predstavlja godišnju provjeru sposobnosti EUFOR-a da brzo pojača snage u BiH, koristeći dio rezervnih vojnika koji se u stanju visoke spremnosti nalaze u partnerskim zemljama.

 

“Snage koje stižu u BiH za vježbu pod nazivom ‘Brzi odgovor 19’ predstavljaju samo mali dio ukupnih pričuvnih snaga koje EUFOR može pozvati. Oni će se pridružiti pripadnicima Multinacionalnog bataljona EUFOR-a, koji su stalno prisutni u BiH”, navedeno je u priopćenju EUFOR-a.

 

 

ZASTRAŠUJUĆA POVIJEST RATNIKA

 

Gurke imaju izvrsnu reputaciju po pitanju vojnih vještina, discipline, hrabrosti. Oni su jednostavno prirodne vojničine. Kako su uglavnom služili kao plaćenici u britanskoj i indijskoj vojsci, odreda izvrsno govore engleski jezik, koji je postao lingua franca svjetskih plaćenika i “specijalista za sigurnost”. Odjednom, svi žele da ih čuvaju upravo ovi omaleni i prgavi nepalski ratnici, regrutirani iz plemena koje skromno žive u nepristupačnim planinama. Ali ta moda nije novost. Gurke već dva stoljeća regrutiraju iz njihovih sirotinjskih domova, u kojima se svi dječaci odgajaju kako bi jednog dana postali plaćenici.

 

Trenutačno ih oko 3500 služi britansku vojsku, a regrutiranje novih Gurka u posebnu plaćeničku jedinicu nikada nije problem. Gurke Britanci regrutiraju posebnim međudržavnim dogovorom u stranoj suverenoj državi – Nepalu. To su jedini stranci koji redovito dolaze u britansku vojsku. Nepalska vlada posebno je zainteresirana da se regrutiranje Gurka u britansku i indijsku vojsku nastavi, jer Nepal je vrlo siromašna zemlja, a u ratnoj vještini Nepalci su tradicionalno na profesionalnoj visini. Država taj vojnički profesionalizam želi maksimalno iskoristiti i unovčiti.

 

Zbog visoke razine nezaposlenosti u Nepalu, posao u britanskoj vojsci za Gurke je ravan zgoditku na lutriji. Naime, i relativno skromna plaća britanskog vojnika je preko 30 puta viša nego što se može zaraditi na nadprosječno dobro plaćenom radnom mjestu u Nepalu. Zbog toga se na svako otvoreno “radno mjesto” u britanskoj vojsci javi preko 60 kandidata.

 

 

Oni kojima se sreća ne osmjehne, uvijek ostaje mogućnost priključenja slabije plaćenoj plaćeničkoj jedinici koja djeluje u sklopu Indijske vojske ili Singapurske policije. Indijska vojska ih u službi ima 35.000, deset puta više nego Britanci, ali im je i plaća samo tri puta bolja od one u Nepalu, a nemaju riješeno pitanje mirovina. Gurke imaju zanimljivu ratničku povijest. Plaćeničko služenje vojske sada je već stoljetna tradicija u plemenima Gurka, gdje su ratnici i ideali vjernosti i hrabrosti na cijeni od pamtivijeka.

 

Gurka je iskrivljeno ime koje su stranci dali nepalskim vojnicima, i to zato što ih je najveći dio nekoć dolazio iz zapadnog Nepala koji se zvao Gurka. Nepalci, kojih danas u himalajskoj državi Nepal živi oko 18 milijuna, sastoje se od građana indijskog i mongolskog porijekla. Nepalci mongolskog porijekla, koji žive u plemenskim područjima područjima Thakar, Gurung, Magar, Tamang Rai i Limbu, pokazali su se izvrsnim vojnicima. Zanimljivo je da Britanci nikada nisu sasvim osvojili Nepal, iako je kolonijalna vojska u ranom 19. stoljeću pokušala pokoriti njihova plemena. Iako su Nepalci izgubili rat, potpisali su primirje i postali saveznici Britancima.

 

Kad su britanski kolonizatori došli u to područje, nepalski vojnici-pljačkaši došli su u dodir s njima, a jedan lokalni vladar sa sjeverozapada Nepala bio je toliko impresioniran britanskim vojnim metodama da ih je počeo primjenjivati i u svojoj vojsci. Porazio je sve svoje nepalske suparnike, a i indijske protivnike. Došao je u sukob i s Britancima, kojima je trebalo dvije godine da velikim snagama 1841. slome te vojnike, koje su tada nazvali Gurkama. Britanci su bili toliko impresionirani svojim protivnicima da su zarobljenicima ponudili da uđu u britansku vojsku.

 

Uskoro su Gurke počeli u većem broju ulaziti u britansku vojsku u Indiji pa ih je 1845. već bilo pet bataljona. U velikoj indijskoj pobuni 1857. Gurke su ostali vjerni Britancima, pa su ih nakon toga britanski oficiri masovno regrutirali. Jedinica Gurka 1875. bila je poslana u Malaju da uguši pobunu, a to je bio prvi slučaj da su Gurke u britanskoj vojsci bili u akciji izvan indijskog potkontinenta, a to će ostati praksa sve do posljednjih tridesetak godina.

 

(SB)

(649)

VOŽD ĆE POVILENITI, U SARAJEVO STIGLI OPASNI RATNICI: Više od 120 britanskih vojnika stiglo u Sarajevo, zbog ovoga im se svi SKLANJANJU S PUTA….

| Bosna i Hercegovina, Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-