VEDRAN DŽIHIĆ IZ BEČA: “Napeto je i sablasno. Napad je možda povezan s onim u Francuskoj. Narativ paušalnog osuđivanja muslimana i muslimanki će se nastaviti”

Vedran Džihić iz Instituta za međunarodne poslove u Beču kaže za N1 da je situacija u gradu poslije napada u kom je ukupno petoro ljudi ubijeno, a 17 povrijeđeno, prilično napeta, da je ministar unutrašnjih poslova pozvao stanovništvo da danas ne napušta kuće i da su škole i vrtići manje-više zatvoreni osim za one koji moraju na posao.

 

 

“Sve se događa i kada je u ponoć počeo lockdown… Generalno, atmosfera je sablasna i zbog toga što je jedan napadač ubijen, a prema MUP-u, nije isključeno da je imao pomoćnike, da se u gradu još nalaze napadači bliski ovoj osobi”, kaže Džihić.

 

 

On naglašava da se o napadaču koji je ubijen, na socijalnim mrežama pojavilo dosta špekulacija, ali da je zvanično potvrđeno od MUP-a da je imao islamistički background i da je bio simpatizer Islamske države.

 

 

Kaže i da se pojavljuju špekulacije o mogućem identitetu napadača koje još nisu potvrđene i da tu počinje neka vrsta nekontrolisanog diskursa od žute štampe, koja tvrdi da je napadač izbjeglica koja dugo živi u Austriji, a drugi tvrde da je, navodno, u pitanju mladić porijeklom iz Sjeverne Makedonije, koji je odrastao u Beču i islamizirao se u Austriji.

 

 

Florian Klenk, urednik sedmičnika “Falter”, objavio je te podatke prije sat vremena sa prilično jasnom identifikacijom navodnog počinioca, kaže Džihić i dodaje da je, prema tim navodima, u pitanju mladić Albanac iz Sjeverne Makedonije koji je htio da ide u Siriju, ali mu austrijske vlasti nisu dozvolile.

 

 

Austrijski ministar unutrašnjih poslova Karl Nehammer kasnije je saopštio da je ubijeni napadač u Beču dvojni državljanin Austrije i Sjeverne Makedonije, star 20 godina, a koji je ranije osuđivan za terorizam.

 

 

“Austrijska tajna služba godinama posmatra islamističku scenu i imali smo niz godina aktivnu islamističku scenu s jakim korjenima na prostoru Balkana…”, kaže Džihić.

 

 

Smatra i da će se za nekoliko dana postaviti pitanje odgovornosti i da li je Beč najsigurniji.

 

 

“Po svim procjenama MUP-a i tajnih službi, ova scena na neki način je bila pod relativnom kontrolom, koliko se uopšte može kontrolisati”, navodi Džihić i dodaje da i ako imamo u vidu da je napad bio uz određene pripreme, postavlja se pitanje zašto je izveden baš jučer.

 

 

Možda je u pitanju i neka vrsta spontane odluke prije lokckdowna.

 

 

“Vrijeme je bilo predivno, mnoštvo se okupilo u kafićima”, kaže Džihić i dodaje da su prije nekoliko dana izvedeni i napadi u Francuskoj i da je prisutna intenzivna komunikacija islamističkih centara.

 

 

U tom smislu, vidjet će se jesu li vlasti napravile sigurnosne propuste, kaže.

 

 

Ocjenjuje da je teško doći do potpune slike neposredno poslije zločina, ali da je očigledno da postoji neka vrsta koincidencije s napadima u Francuskoj i da je pozadina islamistička scena.

 

 

“Mislim da će u ovom slučaju vlasti doći do zaključka da postoji neka vrsta povezanosti s onim što se desilo nedavno u Parizu i da je ovaj mladi napadač konzumirao taj materijal posljednjih dana”, kaže Džihić.

 

 

Ističe i da su prve reakcije kancelara, ministra unutrašnjih poslova i predsjednika prilično jasne i da najoštrije osuđuju napad uz najavu da će učiniti sve da pronađu počinioce.

 

 

Jasna je, kažu, i poruka svim građanima Austrije da neće dopustiti da neko ugrozi demokratske vrijednosti i slobodu.

 

 

Ipak, dodaje da se u žutoj štampi i na društvenim mrežama vidi negativan i agresivan narativ protiv svih muslimana u Austriji, a da u toj zemlji postoji i jaka desnica.

 

 

“Očekujem da će se taj narativ paušalnog osuđivanja muslimana i muslimanki nastaviti”, zaključio je Džihić.

(167)

VEDRAN DŽIHIĆ IZ BEČA: “Napeto je i sablasno. Napad je možda povezan s onim u Francuskoj. Narativ paušalnog osuđivanja muslimana i muslimanki će se nastaviti”

About The Author
-