UPOZORENJE ZA SRBIJU, analizirali su podatke i došli do JEZIVOG OTKRIĆA: ZEMLJOTRES OVE JAČINE SRAVNIO BI POLA SRBIJE, evo ko je najugroženiji

Upozorenje: Više od milion objekata u Srbiji nema seizmološku zaštitu i ne bi izdržalo trusove jače od šest stepeni po Rihterovoj skali, upozoravaju građevinski stručnjaci.

 

 

Preko milion objekata u Srbiji nema seizmološku zaštitu i ne bi izdržalo zemljotres jači od šest stepeni po Rihterovoj skali, a najugroženiji su centralna i južna Srbija, ali i stari dijelovi Beograda, upozoravaju građevinski stručnjaci.

 

Oni kažu da posebnu opasnost predstavljaju ruralni objekti i divlja gradnja, koji se i uslijed mnogo manjeg zemljotresa od onog koji je u utorak pogodio Albaniju mogu srušiti kao kula od karata i ugroziti bezbednost ljudi.

 

– Nakon razornog zemljotresa u Skoplju 1963. godine, u našoj zemlji su počeli da se zidaju objekti koji imaju seizmološku zaštitu. Osamdesetih godina su standardi dodatno podignuti, te zgrade koje su zidane nakon toga mogu izdržati zemljotres do sedam stepeni po Rihteru.

 

zemljotres

 

Međutim, sve zgrade koje su zidane pre, kao i nepropisno nadzidani i divlji objekti predstavljaju potencijalnu opasnost. Veliki problem su i kuće i pomoćni objekti u selima, jer su mnogi sugrađani gledali kako da što jeftinije prođu, zaobilazeći propise. Procenjuje se da u Srbiji ima preko milion takvih nebezbjednih objekata – objašnjava za Kurir Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.

 

Rodić kaže da posebna opasnost od obrušavanja preti na Kopaoniku i u Gornjem Milanovcu, Kraljevu, Valjevu, Preševu, Vranju, ali i dijelovima Beograda… – Novi Beograd je generalno mnogo bezbjedniji od starih delova grada, koje bi mogao da obruši i zemljotres jačine oko 5,2 stepena po Rihteru. Prilikom obrušavanja te građevine bi mogle da ugroze i okolne zgrade. Ne daj bože da prestonicu zadesi neki takav zemljotres – dodaje Rodić, koji podseća da samo Beogradu prijeti oko 2.000 klizišta, koja bi mogao da aktivira i zemljotres koji nije razorne moći.

 

mjerenje-zemljotresa

 

Doktor Milan Glišić, profesor na Katedri za statiku konstrukcije na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, kaže da je razlog što je u Albaniji toliko srušenih objekata taj što ti objekti nisu dobro građeni ili projektovani. – Srbija u posljednjih 10 godina ima dobre propise o planiranju i izgradnji, ali je pitanje da li ima onih koji pokušavaju da ih zaobiđu. U interesu je svih nas da se poštuju propisi i da se vrši kontrola bezbednosti objekta – kaže Glišić.

 

Inače, i svjetski stručnjaci upozorili su da je zbog nedovoljne pripremljenosti, kao i loše infrastrukture, Srbija zemlja visokog rizika kad su u pitanju zemljotresi i druge elementarne nepogode. Naime, prema Svetskom izveštaju o riziku koji je 2016. objavilo udruženje Razvoj pomaže, Srbija se našla na 68. mjestu od 171. Tom prilikom procenjivao se rizik od elementarnih nepogoda, ali i kvalitet infrastrukture u Srbiji, da li su građevine trošne i padaju li pri lakšem potresu… Od država regiona gore je stajala jedino Albanija (40).

 

(Kurir.rs)

(552)

UPOZORENJE ZA SRBIJU, analizirali su podatke i došli do JEZIVOG OTKRIĆA: ZEMLJOTRES OVE JAČINE SRAVNIO BI POLA SRBIJE, evo ko je najugroženiji

| Slider, Vijesti |
About The Author
-