ŠTA KRIJU O SMRTI TRUDNICE U BANJA LUCI: UKC RS šuti, a ministar Šeranić izbjegava naložiti pokretanje vanrednog nadzora!

Smrt trudnice Ilijane Manojlović iz Banjaluke, podigla je mnogo prašine oko rada na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske. Da li su nadležni uradili sve po zakonu kada je u pitanju istraga o smrti 39-godišnje žene?

 

 

 

Smrt žene iz Banjaluke, koja je bila u četvrtom mjesecu trudnoće i dalje je pod velom tajne. Zvaničnih detalja iz Univerzitetskog kliničkog centra RS nema, osim informacije da je formiran Stručni tim za utvrđivanje okolnosti smrti, koji čine ljekari sa nekoliko Klinika UKC-a.

 

 

Upravo je sporno imenovanje komisije, jer kako stvari stoje, nju je imenovao Univerzitetski klinički centar, što nije u skladu sa zakonom. U članu 32. Zakona o zdravstvenoj zaštiti RS, u stavu 1. piše da u slučaju kada se sumnja da je pacijent zbog greške ljekara, pretprio štetu po zdravlje, isti ima pravo na naknadu štete koju utvrđuje nadležna zdravstvena komora.

 

 

Član 32. Zakona o zdravstvenoj zaštiti Republike Srpske kaže:

 

 

2. Nadležna zdravstvena komora će, na zahtjev direktora zdravstvene ustanove imenovati komisiju od pet članova za utvrđivanje stručne greške iz stava 1. ovog člana.

 

 

3. Nadležna zdravstvena komora dostavlja nalaz i mišljenje iz stava 2. ovog člana Ministarstvu i podnosiocu zahtjeva, radi ostvarivanja prava iz stava 1. ovog člana.

 

 

Iz UKC RS na pitanje da li je komisiju za utvrđivanje svih okolnosti imenovao UKC RS ili nadležna zdravtvena komora, odgovaraju da direktor UKC RS u konkretnom slučaju nema obavezu da pokreće postupak pred nadležnom zdravstvenom komorom, jer nisu ispunjene sve zakonske prestpostavke.

 

 

Međutim, bivši ministar zdravlja, Slobodan Stanić, ne misli tako.

 

 

„Nelogično je da su unutar Komisije koju je formirao Klinički centar zaposlenici Kliničnog centra. Pogotovo načelnici klinika koje su učestvovale u liječenju pacijenta gdje je nastupio problem“, kaže Stanić.

 

 

Ministar Alen Šeranić rekao je da je obaviješten o aktivnostima koje je preduzeo Klinički centar RS i da čekaju izvještaj Stručnog tima.

 

 

Međutim, u ovakvim slučajevima, Ministarstvo zdravlja RS trebalo bi da vuče sve konce istrage, jer u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti RS u članu 130. piše da nakon prijave porodice o neadekvatnom liječenju,

 

 

Ministarstvo treba da procijeni da li se radi u vanrednom slučaju ili ne, a ukoliko je to slučaj, ministar rješenjem imenuje eksperte za obavljanje stručnog nadzora.

 

 

Stanić pita zašto u ovom slučaju Ministarstvo nije imenovalo komisiju.

 

 

„Da li ima vanrednijeg događaja nego kad umre trudnica? Jer trudnica nije bolesnik već zdrava osoba i dijete dolazi zdravo. Pošto se ovdje radi o vanrednom događaju ministar Šeranić je trebao naložiti vanredni nadzor, gdje iz liste eksperata on formira komisiju koja će izvršiti stručni nadzor nad radom Kliničkog centra“, ističe bivši ministar zdravlja RS.

 

 

Iz Ministarstva zdravlja na pitanje zbog čega nije pokrenut proces vanrednog nadzora, odgovaraju da Ministarstvo nije dobilo zahtjev nijedne institucije ili pojedinca za pokretanje vanrednog stručnog nadzora. Dodaju da je utvrđivanje okolnosti u pružanju ljekarske usluge u nadležnosti pravosudnih organa.

 

 

Sumnjivu smrt trudnice, prijavio je njen suprug, koji se obratio MUP-u RS, koji je izuzeo i dostavio dokumentaciju Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka. Po naredbi Tužilaštva 20. aprila izvršena je obdukcija beživotnog tijela trudnice.

 

 

„Nalaz obdukcije još uvijek nismo primili, a njime će biti utvrđen tačan uzrok smrti trudnice i Tužilaštvo će na osnovu toga utvrditi postoje li u konkretnom slučaju propusti i odgovornosti ljekara ili ne postoje, te u skladu sa tim će tada odlučiti da lie će formalno-pravno otvoriti istragu ili ne.

 

 

Navedenom predmetu dali smo apsolutni prioritet u radu i pored toga što Tužilaštvo radi sa smanjenim kapacitetom, zbog pandemije virusa korona.“, navode iz banjalučkog Okružnog tužilaštva.

 

 

Podsjećamo, trudnica iz Banjaluke preminula je tokom proteklog vikenda u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci.

 

 

Ona je primljena na UKC RS 17. aprila u večernjim časovima, a preminula je u jutro 18. aprila. Pojedini mediji objavili su kako je uzrok smrti pacijentkinje sepsa, koja je uslijedila nakon jednog od pregleda.

 

 

Pogledajte video:

 

 

(BNTV / SB)

(138)

ŠTA KRIJU O SMRTI TRUDNICE U BANJA LUCI: UKC RS šuti, a ministar Šeranić izbjegava naložiti pokretanje vanrednog nadzora!

| Crna hronika, Foto/Video, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-