Rat SAD i Kine samo što nije počeo, ali SAD taj rat ne može dobiti, evo zašto …

Okršaj SAD i Kine u Južnokineskom moru se zagrijava, a Washington je poslao manju armadu u ovu oblast pošto je Peking izjavio da je ojačao otoka s vojskom i protuzračnom obranom.

 

Navy Times je u četvrtak naveo da su SAD poslale nosač aviona USS John C. Stennis, dva razarača i dva kruzera iz 7. američke flote u Južno kinesko more kao odgovor na to što je Kina poslala vojsku na otok Woody, najveće od spornih otoka u Južnokineskom moru.

Kina nije čekala dugo da odgovori na to, te je glasnogovornik Nacionalnog narodnog kongresa Kine, Fu Ying, prokomentirao u petak da takvo zastrašivanje od strane SAD izaziva samo gađenje među kineskim narodom, kao i da Washington očito želi povećati tenzije.

Teritorijalni spor oko otoka u Južnokineskom moru traje već desetljećima i uključuje grupe otoka Parasel, sprata i Skarborou Scholl. Oko ovih otoka se spore Kina, Vijetnam, Filipini, Malezija, Tajvan i Brunei. SAD nisu izravno umiješane u ovaj spor, ali su se umiješale s izgovorom da brane svoje saveznike.

SAD su prošlog mjeseca optužile Kinu da militarizuje Južno kinesko more postavljanjem protuzračnih sustava, naprednih radara i borbenih zrakoplova na otok Woody, povećavajući kontrolu nad pomorskim teritorijima kroz koje prolazi gotovo trećina globalne trgovine. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova tvrdi da ima puno pravo postavljati obrambene vojne sustave na svom teritoriju.

Činjenica je da sukob između ove dvije sile ne uključuje samo otoka, već da je u pitanju borba za globalno vodstvo, koje SAD ne žele tako lako prepustiti.

Pored toga, Washington zabrinjava činjenica da kinesko-ruski odnosi nikada nisu bili bolji u čitavoj povijesti.

Zapravo, moguće je da Kina gradi asertivno politiku u Pacifiku upravo iz razloga što računa na podršku Rusije.

SAD više ne mogu kontrolirati čitavu planetu jer je sve više jakih centara moći koji su neovisni od Zapada, au koje spadaju Rusija, Kina, Indija, Iran i Brazil. Ukoliko SAD zarate s bilo kojom od tih sila, ostale će iskoristiti tu priliku da prošire svoj utjecaj.

Kinezi su npr. potpuno iskoristili sukobe između Rusija i Zapada. Kina je uvidjela da Amerikanci šalju svoje resurse u Europu, Siriju, Tursku i Ukrajinu, te su iskoristili trenutak da prošire svoj utjecaj u Južnokineskom moru. SAD su to prekasno shvatile.

Oni su svjesni da sukob s Kinezima ne bi bio lagan, ali i da Moskva može podržati Kineze pomorskim krstarećim projektilima. Stoga pobjeda SAD u pomorskoj bitci ne može biti zajamčena. Ukoliko Amerikanci kojim slučajem izgube bitku, njihova hegemonija nad svijetom će se urušiti kao kula od karata. Washington ozbiljno riskira i svjestan je toga.

Kina još uvijek ne može vojno parirati Zapadu osim u okvirima pomorskih bitaka. Kineska vojska je opremljena novim podmornicama, avionima i dalekometnim balističkim projektilima.

Naravno, to ne znači da djelovanje SAD ne zabrinjava Kinu, pogotovo kada su u pitanju kontrola trgovine u Južnokineskom i istočnokineske moru, ali i sprječavanje ujedinjenja Kine s Tajvanom. Trenutni zadatak Kine je da ne dozvoli Amerikancima da prošire utjecaj u regiji, a Peking upravo na tome i radi.

Amerikanci će morati pokrenuti utrku naoružanja istovremeno u kineskim regijama, Europi i Perzijskom zaljevu, ali problem je u tome što im ekonomska situacija to neće dopustiti.

Amerikanci žele biti prisutni svuda u svijetu. Međutim, problem je što njihova municija nije dovoljna za njihove ambicije.

Amerikanci žive u iluziji da su nezaustavljiva sila. Ta iluzija je počela s padom Sovjetskog saveza i željom Rusije da se integrira sa Zapadom. Međutim, Amerikanci će vremenom shvatititi da nisu nezaustavljivi i da nisu svemoćni.

Činjenica je da će Kina nastaviti povećava svoje snage u regiji, a Amerika će pokušati dokazati da je i dalje najveća pomorska sila na svijetu. Utrka naoružanja će trajati sve dok jedna strana ne ostane bez novca, a to će najvjerojatnije biti SAD. SAD imaju ogromni deficit proračuna i ogroman javni dug, a istodobno pokušavaju natjecati i sa Rusijom.

Zahvaljujući Rusiji, Kina ima pristup najmodernijem oružju, što znači da Moskva ima veliku ulogu u ovom okršaju između SAD i Kine.

Rusija i Kina su uključene u brojne oblike suradnje i sigurno će podržati jedna drugu u slučaju da se jedna od njih sukobi sa SAD.

Oni žele stvoriti multipolarni svijet, bez američke hegemonije, sustav koji omogućuje svim državama da budu jednake, umjesto da jedna država upravlja svim svjetskim pitanjima.

Webtribune.rs

(29)

Rat SAD i Kine samo što nije počeo, ali SAD taj rat ne može dobiti, evo zašto …

| Slider, Vijesti |
About The Author
-