NIJEMCI OBJAVILI REZULTATE VELIKOG ISTRAŽIVANJA: Umrlo pola pacijenata koji su bili na respiratorima, veća stopa smrtnosti kod muškaraca

Stariji pacijenti bili su znatno ranjiviji te je 27 posto pacijenata u sedamdesetima umrlo zbog koronavirusa.

 

 

Jedan od pet pacijenata koji su bili hospitalizirani u Njemačkoj zbog koronavirusa, podlegao je bolesti, a stopa smrtnosti narasla je na 53 posto za one koji su dospjeli na respirator, pokazalo je istraživanje.

 

Podatke od ukupno 10 hiljada pacijenata koji su boravili u 930 njemačkih bolnica između 26. februara i 19. aprila, analizirala je njemačka interdisciplinarna asocijacija za intenzivnu njegu i hitnu medicinu, Tehnički unverzitet u Berlinu i podružnica zdravstvene osiguravateljske grupe AOK, WIdO.

 

Hospitalizirani muški pacijenti imali su veću stopu smrtnosti od žena, sa 25 u odnosu na 19 posto.

 

Stariji pacijenti bili su znatno ranjiviji te je 27 posto pacijenata u sedamdesetima umrlo, a 38 posto onih iznad 80 godina nije se uspjelo oporaviti.

 

“Visoke stope smrtnosti očigledno pokazuju da je relativno velik broj pacijenata s vrlo ozbiljnim tokom bolesti liječen u bolnicama”, rekao je Juergen Klauber, direktor WIdO-a.

 

“Takav, ozbiljan tok bolesti uglavnom je pogađao starije ljude i ljude čije je zdravlje već kompromitirano, ali se, također, pojavljivao i kod mlađih pacijenata”, upozorio je apeliravši na ljude da poduzmu mjere opreza kako bi se spriječile nove zaraze.

 

Od 10.021 pacijenta, 1.727 ih je stavljeno na respirator. I dok su muškarci dvostruko češće stavljani na respirator, smrtnost je bila slično raspoređena među spolovima, donosi istraživanje.

 

Pacijenti su boravili u bolnicama, u prosjeku, 14 dana, s time da su oni koji nisu bili na respiratoru, u bolnici boravili, u prosjeku, 12 dana, dok su oni koji su trebali pomoć s disanjem, boravili i do 25 dana.

 

Reinhard Busse, profesor zdravstvenog menadžmenta na Tehničkom univerzitetu u Berlinu, naglasio je da, u prosjeku, 100 hospitaliziranih pacijenata provede na respiratoru ukupno 240 dana.

 

Ovo su važne brojke za pripremu za novi val pandemije. Međutim, ne predviđamo da će biti ikakvih problema s normalnim bolničkim krevetima, čak i s visokim brojem zaraženih, dodao je.

 

Slična studija objavljena je dva mjeseca ranije u časopisu “American Medical Association”. Istraživači su ispitali posljedice za bolesnike s koronavirusom koji su primljeni između 1. marta i 4. aprila u 12 bolnica u New Yorku i Long Islandu.

 

Sveukupno, istraživači su izvijestili da su umrla 553 pacijenta, što čini 21 posto pacijenata. No, među 12 posto vrlo bolesnih pacijenata kojima su trebali respiratori za disanje, stopa smrtnosti porasla je na 88 posto. Stopa smrtnosti bila je posebno visoka za bolesnike starije od 65 godina, koji su bili postavljeni na uređaj, a prema rezultatima, preživjelo je svega tri posto tih bolesnika. Muškarci su imali višu stopu smrtnosti od žena.

 

“Otkrića visokih stopa smrtnosti među ventiliranim pacijentima slična su manjim izvještajima niza slučajeva kritično bolesnih pacijenata u SAD-u”, napisali su autori u radu.

 

Bez lijekova koji provjereno djeluju, respiratori su jedna od mogućih opcija za ljekare u radu s teškim slučajevima upale pluća uzrokovanim koronavirusom. No, sve je više izvještaja koji pokazuju da samo manji dio onih koji budu stavljeni na respiratore, uspije s njih i sići. Zbog toga, neki doktori dovode u pitanje njihovu upotrebu kod pacijenata s Covid-19 i pokušavaju pronaći metode kako izbjeći stavljanje bolesnika na respiratore.

 

Stopa smrtnosti u studiji možda i ne predstavlja krajnju sliku zato što su u studiju uključeni samo pacijenti za koje je poznat definitivan ishod – oni koji su umrli ili su otpušteni. U nju nisu uključeni pacijenti koji se još liječe u bolnicama. Podaci o ishodu bili su dostupni za samo 2.634 od 5.700 pacijenata primljenih tokom razdoblja ispitivanja.

 

Istraživači “Northwell Healtha” uključeni u studiju, rekli su da su svjesni rasprave o tome kada treba koristiti mehaničku ventilaciju kod pacijenata s Covidom-19, ali su napomenuli da je promatračka priroda studije onemogućila donijeti zaključke o tome kako je najbolje koristiti ventilatore kod bolesnika s koronavirusom.

(1708)

NIJEMCI OBJAVILI REZULTATE VELIKOG ISTRAŽIVANJA: Umrlo pola pacijenata koji su bili na respiratorima, veća stopa smrtnosti kod muškaraca

| Porodica i zdravlje, Slider, Vijesti |
About The Author
-