Ko je mijenjao imena sarajevskim ulicama: Kako je Vase Miskina postala Ferhadija, Đure Đakovića – Alipašina…

Grad Sarajevo početkom agresije na Bosnu i Hercegovine svojim je stanovnicima ponudio brojne promjene u nazivima ulica i trgova.

 

 

Imena ulica i trgova ne bi trebalo mijenjati ni kad su kriva, ni kad ih je imenovao okupator, ni kad su ih imenovali komunisti, fašisti… U imenima ulica je memorija grada. Grad s promijenjenim imenima je obolio od alzhajmerove bolesti, kazao je u razgovoru za N1 književnik Miljenko Jergović.

 

A grad Sarajevo početkom agresije na Bosnu i Hercegovine svojim je stanovnicima ponudio brojne promjene u nazivima ulica i trgova. Kako je u razgovoru za N1 pojasnio glumac Josip Pejaković, krajem 1992. godine vraćena su imena ulica korištena prije Drugog svjetskog rata. Ne svima…

 

”Bio sam siguran da je dobro što su vraćena stara imena ulica. Isto mislim i danas. Sjećam se, ostao sam u Komisiji za reimenovanje ulica koju su napustili Izet Kiko Sarajlić i Marko Vešović”, ispričao je Pejaković.

 

Prisjetio se komentara Alije Isakovića na prijedlog da se primijeni naziv Titove ulice.

 

”Isaković je tada kazao da Titova ulica treba ostati, jer, kako je rekao, ni mi ne bismo bili ovdje da nije bilo Josipa Broza”, dodao je Pejaković.

 

On se na nova imena ulica uglavnom već navikao jer epicentar grada u tom smislu nije doživio velike promjene. Mis Irbina ulica, recimo, zadržala je ime premda je bilo prijedloga za promjene.

 

”Jedan od prijedloga bio je da se ova ulica zove Sahtijanuša po Sahtijandži hadži-Mahmud Baliji. Ali, ocjena je bila bi je u narodnu vjerovatno prepoznavali kao Balijinu ulicu, pa smo odlučili da ipak zadržimo ime po kojomu je i danas poznajemo”, zaključio je Josip Pejaković u razgovoru za N1.

 

”Imena ulicama ne bi trebalo mijenjati ni kad su kriva”

I Miljenko Jergović bio je član jedne od komisija koja za promjenu ulica – one u općini Centar. Kako se prisjetio u razgovoru za N1, ideja koju je prihvatio bila je da se ulicama i sokacima u starom dijelu grada vrate njihova tradicionalna imena.

 

”Svojedobno sam, početkom rata, u jesen 1992., bio član komisije za promjenu imena ulica u općini Centar. Ideja na koju sam pristao bila je da se ulicama i sokacima starog dijela grada vrate njihova tradicionalna imena. Tako je, recimo, ulica u kojoj sam živio ponovo postala Sepetarevac, a ime partizana Miladina Radojevića otišlo je u zaborav. Danas više nisam siguran da je trebalo tako. Jer nakon što su jednim ulicama vraćena ‘tradicionalna’ imena došle su na red one druge”, ispričao je Jergović i dodao:

 

”Tako je Mokranjac izgubio svoju ulicu samo zato što je Srbin… Ali u tome više nisam učestvovao. Mislim da imena ulicama ne bi trebalo mijenjati ni kad su kriva, ni kad ih je imenovao okupator, ni kad su ih imenovali komunisti,fašisti… U imenima ulica je memorija grada. Grad s promijenjenim imenima je obolio od Alzhajmerove bolesti”, naglasio je Miljenko Jergović u razgovoru za N1.

 

Podsjetit ćemo vas na neke od ulica koje su prije dvadesetak godina promijenile imena: Alipašina je nekada bila ulica Đure Đakovića, Bolnička ulica nosila je ime književnika, novinara i revolucionara Moše Pijade dok je ulica koju danas zovemo Ferhadija – nekada nosila ime Vase Miskina.

(317)

Ko je mijenjao imena sarajevskim ulicama: Kako je Vase Miskina postala Ferhadija, Đure Đakovića – Alipašina…

| Bosna i Hercegovina, Skandal, Slider, Vijesti |
About The Author
-