Hrvatski mediji o Čoviću: U socijalizmu se potpisivao ćirilicom, u ratu naručivao logoraše kao…

ćevape…

 

 

Čović je tijekom rata vodio važnu mostarsku tvrtku Soko, a iz te faze njegove karijere ostao je zapamćen dokument, tj. ”Zamolnica” u kojoj Čović traži da mu se na prinudni rad pošalje ”deset zarobljenika” iz logora HVO-a u kojima su držani Bošnjaci

 

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ovih je dana ponovno u fokusu hrvatske javnosti zbog svojeg skandaloznog nastupa u Narodnoj Skupštini Republike Srpske, tijekom kojega je poručio “Čuvajte Republiku Srpsku!”. Istu onu Republiku Srpsku koja je nastala na etničkom čišćenju Hrvata i Bošnjaka.

 

Uslijedile su brojne osude u hrvatskoj i bosanskohercegovačkoj javnosti, ali i podrška Čoviću, ponajviše iz zapadne Hercegovine, u kojoj Čovićev HDZ BiH ima politički monopol.

 

Čović uživa veliku podršku hrvatskog premijera i predsjednika sestrinskog HDZ-a Andreja Plenkovića, ali i predsjednika RH Zorana Milanovića, naročito za njegovo savezništvo s Miloradom Dodikom, negatorom genocida i neformalnim vladarom Republike Srpske.

 

Čović danas dolazi u Zagreb na raport Plenkoviću, koji nije osudio njegov nastup u Banjoj Luci.

 

Predratni komunist koji se potpisivao na ćirilici

 

Tko je uopće Dragan Čović, vječni predsjednik HDZ-a BiH, koji je na čelu te stranke još od 2005. godine? Rođen je 1956. godine u Mostaru, gdje je završio i Strojarski fakultet.

 

Naravno, bio je član Saveza komunista, a naročito je zabavan detalj da se prije devedesetih godina prošlog stoljeća znao potpisivati ćirilicom. Kao i mnogi drugi HDZ-ovci u Hrvatskoj i BiH, nekad početkom 1990-ih se probudio – poput žohara iz Kafkinog Preobražaja – kao veliki Hrvat i katolik te od žestokog komunista postao žestoki nacionalist.

 

Prije toga je bio i prisutan u UJDI-ju (Udruženje za jugoslovensku demokratsku inicijativu), lijevo-liberalnom savezu intelektualaca čija je ideja bila demokratizacija Jugoslavije kako bi se na taj način spriječio njezin raspad. Za Index je to potvrdio Žarko Puhovski, jedan od inicijatora UJDI-ja.

 

U HDZ-u BiH je na početku bio pripadnik drugog ili trećeg ešalona stranke, a mnogi su bili podozrivi i prema njegovom komunističkom stažu. No Čović je uvijek bio snalažljiv čovjek te se nakon što je počeo rat u BiH izvrsno uklopio u strukture Herceg-Bosne, u međuvremenu u Haagu presuđene kao udruženi zločinački pothvat.

 

Naručivao logoraše kao ćevape

 

Čović je tijekom rata vodio važnu mostarsku tvrtku Soko, a iz te faze njegove karijere ostao je zapamćen dokument, tj. ”Zamolnica” u kojoj Čović traži da mu se na prinudni rad pošalje ”deset zarobljenika” iz logora HVO-a u kojima su držani Bošnjaci. Čoviću je odobren zahtjev, a on nikada nije demantirao da je potpisao tu zloglasnu zamolnicu, nego je tek rekao da ”nitko tko je tijekom rata boravio u Sokolu ne može reći da je bio zlostavljan”.

 

Oni koji su za Soko pod Čovićevim vodstvom radili kao robovi se ipak ne slažu te je više medija objavilo njihova svjedočenja u kojima opisuju da su im pijani vojnici HVO-a prijetili ubojstvom. Istina, ropski rad u tvrtki Soko bio je bolja opcija od svakodnevnih premlaćivanja, mučenja i ubijanja u logoru HVO-a Heliodrom, no teško da se zbog toga Čovića treba slaviti.

 

Sumnjivi izbori na kojima je postao predsjednik HDZ-a BiH

 

Nakon rata je krenuo njegov nezaustavljiv uspon u hijerarhiji HDZ-a BiH, a s vremenom je postao i predsjednik stranke. Doduše, HDZ BiH je vodio tako da je na jednim stranačkim izborima frakcija predvođena Božom Ljubićem – koji je sada HDZ-ov zastupnik u hrvatskom saboru iz ”dijaspore”, odnosno BiH – optužila da je izbore pokrao.

 

Ruku na srce, to je uobičajena HDZ-ovska praksa, s obzirom na to da je i Ivo Sanader izbornom krađom na stranačkom saboru pobijedio Ivića Pašalića, o čemu je između ostaloga svjedočio organizator te akcije Branimir Glavaš.

 

U svakom slučaju, Čović je stavio HDZ BiH pod svoju kontrolu 2005. godine i od tada drma ovom strankom. Nakon rata je zauzimao i niz istaknutih političkih dužnosti u institucijama Federacije BiH i na državnom nivou: ministar financija, potpredsjednik vlade, član predsjedništva. Iz toga se vuku razni repovi i afere, a bio je i optužen za niz kriminalnih djela.

 

Izgradio si hacijendu kod Mostara

 

Čović je poznat i po tome da je zbog izgradnje velelijepe vile u predgrađu Mostara, koja podsjeća na hacijendu nekog šefa južnoameričkog narko-kartela, navodno dao skrenuti tok rijeke Radobolje. Ipak, postoje i oni koji tvrde da je to spin.

 

Obitelj Čović je nakon rata postala vlasnik raznih luksuznih nekretnina, uz službeno objašnjenje da sve to mogu zahvaliti bogatom puncu, ocu Čovićeve supruge Bernardice. Bivši ambiciozni komunist proteklih se godina rado pojavljivao i u prvim redovima ustaškog derneka na Bleiburgu, koji je Austrija u međuvremenu konačno zabranila.

 

U Zagrebu je proteklih godina Čović postao omiljeni gost. 2018. godine je, dok je još bio član Predsjedništva BiH, dobio počasni doktorat Sveučilišta u Zagrebu, što je također popraćeno nizom kritika.

 

Ostatak teksta pročitajte na portalu  Index.hr.

 

(DEPO PORTAL/dg)

(32)

Hrvatski mediji o Čoviću: U socijalizmu se potpisivao ćirilicom, u ratu naručivao logoraše kao…

About The Author
-