DANAS SU BILI SA VUČIĆEM, A SUTRA STIŽU U BiH: Ko su američki senatori na turneji po Zapadnom Balkanu?

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa američkim senatorima Odbora za vanjske poslove Chrisom Murphyjem i Jeanne Shaheen, kao i senatorom Odbora za oružane snage Thomom Tillisom.

 

 

Vučić je tokom sastanka sa senatorima razgovarao o bilateralnoj saradnji, evropskim integracijama Srbije, situaciji u regionu, energetici i krizi u Ukrajini, naglasio privrženost Srbije poštovanju načela međunarodnog prava, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država, o čemu svedoči i glasanje Republike Srbije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i drugim međunarodnim telima – piše u saopštenju za medije pristiglog iz Vučićevog kabineta.

 

 

Kako se dodaje, predsjednik Vučić je istakao da je unaprjeđenje saradnje sa SAD-om jedan od spoljnopolitičkih prioriteta Srbije.

 

 

“Trgovinska razmjena će ove godine dostići iznos od 1,2 milijarde dolara, što pokazuje značajan napredak u našim ekonomskim odnosima. Nadamo se dodatnom intenziviranju različitih vidova saradnje i realizaciji konkretnih projekata od obostranog interesa”, rekao je predsjednik Vučić.

 

 

Tokom razgovora sa američkim senatorima, predsjednik Vučić je zahvalio na kontinuiranoj podršci Washingtona putu Srbije ka punopravnom članstvu u EU.

 

 

“To je jedan od naših prioritetnih spoljnopolitičkih ciljeva i strateško opredjeljenje Srbije”, istakao je Vučić.

 

 

Razgovarajući o situaciji u regionu, predsjednik Srbije je naglasio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, kao i Republike Srpske unutar BiH.

 

 

On je dodao da je za Srbiju od ključnog interesa očuvanje stabilnosti u regionu i jačanje saradnje u svim oblastima, a posebno u oblasti ekonomije, jer samo takav region omogućava održiv razvoj i same Srbije.

 

 

S tim u vezi, Vučić je, napominje se u saopštenju, kao primjer uspješne regionalne saradnje, naveo Inicijativu „Otvoreni Balkan“, čiji je cilj dalji razvoj regiona i podizanje životnog standarda svih njegovih građana.

 

 

“Senatori SAD-a čestitali su predsjedniku Vučiću pobjedu na nedavno održanim izborima. Oni su naglasili značaj saradnje Srbije i SAD, istakavši da unapređenje odnosa dvaju zemalja vodi jačanju ekonomske i političke saradnje”, zaključuje se u saopštenju Predsjedništva Srbije.

 

 

Tri američka senatora su se poslije susreta sa Vučićem zaputili prema BiH gdje će sutra održati niz sastanaka sa našim zvaničnicima.

 

 

Ko su američki senatori?

 

Ekipa senatora iz Sjedinjenih Američkih Država koja je danas bila na sastanku sa predsjednikom Srbije, u Beogradu, poznata je od ranije po angažmanima na rješavanju kosovskog problema, odnosno isticanju o neophodnosti priznanja nezavisnosti te države, potom upozorenjima i pokušajima ukidanja zavisnosti evropskih država od ruskog gasa, odnosno praćenju naoružavanja i stručnosti iz tog segmenta vođenja američke vanjske politike.

 

 

Recimo, senator iz savezne države Connecticut Chrisom Murphy, koji je 2019. godine posjetio Prištinu i Beograd, izjavio je tada da vjeruje da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić „spreman da sklopi sporazum sa Kosovom i da prizna njegovu nezavisnost, ali je trenutno ljut kao osica zbog takse od 100 odsto“.

 

 

“Obojica ga ubjeđujemo da se što prije vrati za pregovarački sto, a on nam navodi da će biti spreman da ponovo razgovara čim se takse ukinu”, naveo je Murphy, našavši se sa predsjednikom Srbije godinu dana nakon što je Kosovo uvelo takse na uvoz proizvoda iz Srbije.

 

 

Kako je tada rekao, njegov sastanak sa Vučićem je važan, jer administracija Donalda Trumpa, tadašnjeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država, posvećuje malo pažnje još uvijek tinjajućim sukobima na Balkanu.

 

 

“Naše posjete mjestima kao što su Beograd i Priština vjerovatno će ostati zabilježene kao posjete američkih delegacija na najvišem nivou koje će ove zemlje doživjeti za vrijeme Trampovog mandata. Važno je da Amerikanci posjećuju mjesta poput Srbije, koja takođe ima jake veze sa Rusijom, kako bi naš odnos sa njom opstao”, ocijenio je Murphy.

 

 

Tada je, prenoseći impresije iz Prištine, Murphy rekao da je to jedan od njegovih „najdražih gradova u svijetu“, da je Kosovo „najmlađa država u Evropi, a ulice su pune energije i vitalnosti“.

 

 

“U našoj državi (Connecticut) žive desetine hiljada (uglavnom Albanaca) imigranata iz ovog dijela sveta, a mnogi uspješni Amerikanci albanskog porijekla u našoj zemlji podržavaju škole i nevladine organizacije u mjestima kao što je Priština. Oni koji su glasali za mene žele da budem snaga mira na Balkanu i zato sam ih poslušao”, naveo je Murphy nakon posljednjeg susreta sa Aleksandrom Vučićem, prije tri godine.

 

 

Demokratska političarka iz New Hampshirea Jeanne Shaheen je, koja je jučer, također, bila na sastanku sa Vučićem, inače je poznata po tome što je zajedno sa republikanskim senatorom Tedom Cruzom iz Teksasa izradila prijedlog zakona o nametanju sankcija kompanijama koje su uključene u izgradnju Sjevernog toka 2.

 

 

Shaheen je 2019. godine izjavila da će Rusija koristiti jeftin gas da bi uvela monopol na isporuke energije u Evropu i tako ugrozila stabilnost regiona.

 

 

– SAD ne mogu da miruju „dok Kremlj gradi tog trojanskog konja“ – istakla je ona.

 

 

Američki ambasador u Srbiji, Christopher Hill, dočekao je danas senatore na aerodromu u Beogradu, naglasivši da „Srbija ima vitalnu ulogu u napretku i prosperitetu regiona“.

 

 

“SAD su spremne da podrže snažnije veze između Srbije i njenih susjeda članica Evropske unije”, rekao je Hill.

 

(SB)

(182)

DANAS SU BILI SA VUČIĆEM, A SUTRA STIŽU U BiH: Ko su američki senatori na turneji po Zapadnom Balkanu?

| Slider, Vijesti |
About The Author
-