BODO WEBER OTKRIVA: “Orban priprema kredit za Milorada Dodika da bi praktički minirao nastojanja da mu se uvedu sankcije…”

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je odnos Evropske unije (EU) prema krizi u Bosni i Hercegovini.

 

 

Sagovornici su bili Eric Gordy, profesor Univerzitetskog koledža u Londonu, i Bodo Weber, analitičar Vijeća sa politiku demokratizacije iz Berlina.

 

 

 

 

Kakvu ulogu u krizi u Bosni i Hercegovini ima mađarski premijer Viktor Orban? On se otvoreno stavio na stranu Milorada Dodika koji želi da od Republike Srpske napravi državu u državi što bi bio korak ka otcjepljenju tog entiteta. Da li on govori u ime evropske desnice?

 

Eric Gordy: Teško je reći da li Orban govori u ime evropske desnice pošto prvo treba definisati šta je to evropska desnica. Ako pod desnicom podrazumevamo cijeli spektar od političkog centra preko konzervativaca do rasističke desnice, koju predstavljaju Orban i Janša, onda se ne može reći da Orban govori u ime cijele desnice. Konzervativci i oni koji naginju prema centru nisu na toj liniji.

 

 

Ali ono što Orban može raditi je biti kočnica svakog pokušaja da se uvede nekakva jača politika prema Bosni i Hercegovini. I to radi vrlo uspješno. A to što izgleda da podržava Dodika ne znači da su oni istomišljenici i da su im ciljevi isti. Orban je zapravo našao način kako da pravi probleme Evropskoj uniji i Dodik mu služi kao instrument.

 

 

Dodik kod Orbana: Sastanak ''u četiri oka''

 

 

Bodo Weber: Nije dobro to što radi Orban, ali mene više zabrinjava način na koji zvaničnici Evropske unije pregovaraju o reformi izbornog zakona u Bosni i Hecegovini. To smo na neki način već vidjeli kada se prije nekoliko godina razgovaralo o razmjeni teritorija između Srbije i Kosova u čemu su učestovali najviši zvaničnici Evropske unije – Federica Mogherini i njen tim. U nedostatku strategije Evropske unije oni su, da bi riješili problem, vodili privatnu politiku koja se svodila na to da se udovolji nacionalističkim liderima i njihovim agendama što je bilo antievropski.

 

 

Svojevrsnu reprizu te politike već godinu gledamo u Bosni i Hercegovini. Tu politiku vodi Johann Sattler, šef delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, onda mu je priskočila Angelina Eichhorst, direktorica Evropske službe za vanjske poslove koja je bila glavna operativka u timu gospođe Mogherini, a priključio im se i Oliver Varhelyi, komesar za proširenje EU.

 

 

Novina je što sada vidimo savez tih briselskih zvaničnika sa izvjesnim brojem iliberalnih država članica Evropske unije. Mada je to daleko od većine, taj savez je zaista opasan.

 

 

 

 

Orban je nedavno govoreći o prijemu zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju rekao da bi za EU bio izazov da primi državu sa dva miliona muslimana – očigledno misleći na Bosnu u Hercegovinu. Ni briselska administracija niti iko od lidera zemalja članica Evropske unije nije do sada reagovao na tu izjavu. Portparolka Evropske komisije Ana Pisonero izbegla je da odgovori kada joj je to pitanje direktno postavljeno. Da li Orban govori ono što misli dio lidera Evropske unije?

 

Eric Gordy: Ne znam. Bilo bio lijepo da mogu reći da je Orban jedini koji tako govori, ali očigledno nije jer i u Evropi i u ostatku svijeta ima onih koji od muslimanskog stanovništva prave nekakvo strašilo.

 

 

Evropska unija nije vjerska unija niti teološka država već zajednica koja garantuje slobodu vjeroispovijesti i zaštitu od diskiminacije. To piše u osnovnim dokumentima Evropske unije i u Povelji o osnovnim pravima. Izostanak reagovanja Evropske unije iznenađuje pošto bih očekivao veći obzir prema muslimanima koji žive u Evropi, a ima ih skoro 26 miliona. U Evropi postoje države koje imaju više muslimana nego Bosna i Hercegovina.

 

 

Italija ih ima skoro tri miliona, Njemačka oko pet miliona, Francuska šest, a Britanija, koja više nije članica Evropske unije, oko četiri miliona. Evropska unija ima ne samo pravnu obavezu na osnovu Povelje o osnovnim pravima već i moralnu obavezu da garantuje slobodu vjeroispovijesti i štiti ljude od diskriminacije.

 

 

Orban: Poštujemo BiH, ali kritike protiv Dodika su priznanje i ništa drugo

 

 

Bodo Weber: Ko bi u Briselu mogao da reaguje na Orbanovu izjavu? U Evropskoj komisiji imate komesara za proširenje koji je praktično produžena ruka svog bivšeg šefa gospodina Orbana. On sprovodi Orbanovu politiku a ne politiku većine zemalja Evropske unije. Na čelu diplomatske službe je gospođa Eichhorst, a njen šef gospodin Borrell je generalno slaba figura, pogotovo što se tiče Zapadnog Balkana.

 

 

Mislim da niko od državnika iz zemalja Evropske unije nije reagovao vjerovatno zato što je ta izjava data neposredno prije božićnih praznika. Ako bi Orban nastavio sa takvim izjavama siguran sam da ćemo ćuti kontra izjave iz drugih država kao što je Njemačka. Inače, Orban priprema kredit za Milorada Dodika da bi praktički minirao nastojanja da mu se uvedu sankcije.

 

 

Vjerujem da je sada Evropska unija u fazi traženja odgovora kako se suprodstaviti bučnoj manjini koju predvodi mađarska vlada kada je riječ politici prema krizi Bosni i Hercegovini.

 

 

Integralni razgovor novog Mosta RSE možete pročitati OVDJE.

 

(SB)

(27)

BODO WEBER OTKRIVA: “Orban priprema kredit za Milorada Dodika da bi praktički minirao nastojanja da mu se uvedu sankcije…”

| Bosna i Hercegovina, Foto/Video, Slider, Vijesti |
About The Author
-