BIO JE KOBAN ZA LEGENDARNU MIRU FURLAN: Šta je virus Zapadnog Nila i kako se prenosi?

Oboljeli se liječe simptomatski i većina ih se oporavi bez trajnih posljedica.

 

 

Bolest Zapadnog Nila uzrokuje virus Zapadnog Nila (VZN), koji se u prirodi održava u ciklusu između komaraca i ptica koje su primarni rezervoari virusa. Virus se prenosi na ljude, kopitare i druge sisavce ubodom zaraženog komarca (vektora), ali se ne prenosi s čovjeka na čovjeka. Najvažnijim vektorom za prijenos infekcije se smatra komarac roda Culex, no i druge vrste komaraca mogu u nekim okolnostima prenijeti infekciju. Rizik prijenosa na nekom području ovisi o prisutnosti virusa, domaćinu u kojem se sam uzročnik, tj. virus, razmnožava, vektorima – komarcima te osjetljivim (neimunim) osobama, objašnjeno je na stranicama HZJZ-a.

 

 

Bolest se pojavljuje u ljetnim i jesenskim mjesecima. Na sezonsku pojavnost i kretanje ove bolesti na nekom području odnosno na epidemiološku situaciju utječu brojni faktori: brojnost i aktivnost vektora uzročnika bolesti ovisno o okolinskim i klimatološkim prilikama.

 

 

Infekcija virusom Zapadnog Nila u ljudi najčešće prolazi bez simptoma (u približno 70 – 80 posto slučajeva). U oko 20 posto slučajeva se bolest manifestira simptomima koji nalikuju na gripu kao što su, najčešće, povišena temperatura, glavobolja, slabost, bol u mišićima i zglobovima.

 

 

U oko jedan posto oboljelih može se razviti teža bolest zbog zahvaćenosti nentralnog nervnog sistema, uz simptome meningitisa ili encefalitisa (upale moždanih ovojnica/mozga). Pod povećanim su rizikom od obolijevanja starije osobe koje već imaju hroničnu bolest (kao primjerice dijabetes, hipertenziju, kroničnu bubrežnu bolest) ili imunosuprimirane osobe (kao što su transplantirane osobe i dr.).

 

 

Oboljeli se liječe simptomatski i većina ih se oporavi bez trajnih posljedica. Da bi se smanjio rizik od infekcije VZN-om, važno je provoditi mjere suzbijanja komaraca i njihovih legla, zbog čega podsjećamo na važnost osobne zaštite. Uz mjere suzbijanja komaraca, neophodno je da svaki pojedinac učestvuje u borbi protiv komaraca.

 

 

Radi osobne zaštite od uboda komaraca preporučuje se da:

 

 

– zaštitite prozore i vrata mrežama protiv insekata

 

 

– upotrebljavate sredstva koja odbijaju komarce, tzv. repelente (prema uputama proizvođača)

 

 

– na području s mnogo komaraca nosite svijetlu odjeću dugih rukava i nogavica

 

 

– boravite u klimatiziranim prostorima kad je to moguće.

 

 

Slavna glumica Mira Furlan preminula je u 66. godini života, a kako se doznaje iz izvora bliskih porodici, glumica je već duže vrijeme bolovala od virusa Zapadnog Nila koji joj je prenio zaraženi komarac. Zbog teške bolesti posljednjih nekoliko mjeseci provela je u teškom stanju boreći se za život. Iako joj je u bolnici SAD-u pružena najbolja moguća ljekarska briga, bolest je, nažalost, bila jača.

 

(SB)

(26)

BIO JE KOBAN ZA LEGENDARNU MIRU FURLAN: Šta je virus Zapadnog Nila i kako se prenosi?

About The Author
-