BEZBEDNOSNI ANALITIČAR ZABRINUO MOSKVU: Tramp više ne kontroliše ništa pa ni sopstvenu administraciju ČUVAJTE SE RUSI

Najnovije sankcije protiv Rusije pokazuju da Tramp nema kontrolu nad svojom administracijom. Zaboravite na pokretanje Imperije ili Američke države. Tramp ne može da kontroliše čak ni svoj tim.

 

Američki predsednik Donald Tramp ne kontroliše sopstvenu administraciju, što potvrđuje i najnovija runda sankcija protiv Rusije zbog navodnog učešća u trovanju Skripalja u Velikoj Britaniji u martu.

Sankcije su usledile istog dana kada je američki senator Rand Pol na putu za Moskvu najavio da je predao pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, od Trampa, koje poziva na bolje odnose između ove dve zemlje.

Iz tog razloga, tajming izgleda sumnjivo, snažno sugerišući da Tramp ima svoju sopstvenu spoljnu politiku, dok Trampova administracija, koja se sastoji uglavnom od biroktrata koji se nazivaju Duboka država, imaju svoju. Trenutno, izgleda da oni imaju kontrolu, a ne predsednik Tramp, nad sopstvenom administracijom, i to ima negativan uticaj daljeg otuđenja Vašingtona i Moskve, tvrdi Majkl Maluf bivši bezbednosni analitičar Pentagona.

Neokonzervativci, na čelu sa savetnikom za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom, zajedno sa državnim sekretarom Majkom Pompeom i ambasadorkom u Ujedinjenim nacijama Niki Hejli, čine Trampov “ratni kabinet“ sa navodnim ciljem zauzimanja čvršće politike prema Siriji, Severnoj Koreji, Iranu, ali i Rusiji.

Bolton, konkretno, bio je otvoren u pozivanju na promenu režima u nekim od ovih zemalja. Tramp ne toliko. Zapravo, on je rekao upravo suprotno. Ipak, njihov antiruski stil u Vašingtonu je udahnuo novi život u neokonzervativce koji su, zajedno sa demokratama, Dubokom državom i većinom mejnstrim medija, progurali lažnu priču o dosluhu između Rusije i Trampa.

Ova uporna antiruska dreka i ponovljene sankcije koje su nametnute, rezultirale su tim da su doveli do daljih pretnjih sankcijama zbog sumnjivih razloga, što podiže potencijalnu mogućnost ukidanja diplomatskih veza.

Čak i na vrhuncu Hladnog rata, odnosi između SAD i Rusije nikada nisu dostigli tako niske dubine kao sada. Najnovije sankcije utiču uglavnom na tehnologije dvostruke upotrebe koje su civilni proizvodi sa potencijalnim vojnim primenama. To uključuje motore gasnih turbina, elektroniku i integrisana kola što će sada biti uskraćeno. Međutim, prethodne sankcije koje potiču još od Obamine administracije, već su nametnule zabrane na mnoge ove tehnologije dvostruke namene.

Pored toga, SAD su iznele ultimatum, rekavši da ukoliko Rusija ne izda uverenja u roku od 90 dana da više neće koristiti hemijsko oružje i da će dozvoliti međunarodnim inspektorima da vrše inspekciju njihovih proizvodnih kapaciteta, biće nametnute dodatne sankcije. Ali Rusija poriče da je koristila hemijsko oružje. Za razliku od SAD, ona je uništila svoje skladište hemijskog oružja u skladu sa međunarodnim sporazumima.

Nametanje sankcija je proisteklo iz odredbi Zakona o kontroli hemijskog i biološkog oružja i eliminaciji ratovanja iz 1991. godine.

Zakonodavstvo je dalo period od 60 dana da se započne primena sankcija nakon što je Trampova adminsitracija utvrdila da su sada britanski državlljanin Sergej Skripalj i njegova ćerka Julija otrovani vrstom Novičok nervnog agensa. SAD su došle do tog zaključka nakon inicijalnog utvrđivanja britanske vlade.

Međutim, američka administracija je promašila rok za više od mesec dana. To je predstavnika američkog Kongresa, Eda Rojsa, predsednika Odbora za spoljne odnose Doma, navelo da napiše pismo Trampu pre dve nedelje, osuđujući predsednika za ignorisanje roka.

Zanimljivo, britanska vlada nije primenila slične sankcije, iako SAD jesu. To može da odražava kontinuiranu nesigurnost među nekim britanskim političarima i stručnjacima po pitanju porekla Novičoka i zabrinutost zbog britanske trgovinske zavisnosti od Rusije. Ali pošto su se Amerikanci odlučili za primenu sankcija usled postojećeg zakonodavstva, očigledno nije bilo prigovora iz Londona, iako su u početku primenili sankcije tako što su izbacili ruske diplomate iz zemlje.

Međutim, Moskva je žestoko negirala da je bila uključena u trovanje Skripalja i njegove ćerke. Novičok su kreirali ruski naučnici tokom Hladnog rata, ali ga nikada nisu koristili na bojnom polju. Ruski zvaničnici su zatražili od Britanije dokaze o umešanosti Rusije i pozvali na zajedničku istragu koju bi vodile vlade Kremlja i Britanije.

Britanska vlada je u više navrata odbila ovu ponudu, kao i druge zapadne članice Saveta bezbednosti UN-a, SAD i Francuska, kada je Moskva tražila takvu zajedničku istragu.

SAD su tvrdile da su informacije koje povezuju otrov sa Rusijom “klasifikovane.“

Čudno, vladina istraživačka ustanova u Porton Daunu, nedaleko od Solsberija gde se dogodilo navodno trovanje u martu, ispitivala je vrstu Novičoka. Laboratorija Porton Daun radi za britansku Naučnu i tehnološku laboratoriju Ministarstva odbrane, i Javno zdravstvo Engleske.

Rezultati istrage su potvrdili da je otrov bio oblik Novičoka ali – što je još važnije – nisu mogli utvrditi gde je otrov kreiran ili ko ga je koristio. Ovaj razvoj je stvorio dodatnu konfuziju i izazvao sporove među političarima.

Poznato je da su uzorci Novičoka bili u rukama mnogih NATO zemalja godinama nakon što je nemačka strana obaveštajna služba, Bundesnachrichtendienst, ili BND, navodno dobila uzorak od ruskog dezertera 1990-ih godina.

Formula je kasnije podeljena sa Britanijom, SAD, Francuskom, Kanadom i Holandijom, gde su male količine Novičoka navodno proizvedene u naporima da se razvije kontramera. Porton Daun laboratorije su na sličan način dobile uzorke za proučavanje. Češki predsednik Miloš Zeman je nedavno priznao da je njegova zemlja sintetizovala i testirala oblik Novičoka. Švedska i Slovačka su takođe imale tehničku sposobnost da proizvedu nervni agens, kažu ruski zvaničnici.

Sve ovo čini problematičnim zašto Britanija, pa čak i SAD, nikada nisu želeli da podele uzorke uzete iz otrovanih Skripalja sa Moskvom. Ipak, svi oni su otišli korak dalje da osude Moskvu za trovanje, bez ikakvih dokaza, ukazujući na još zlokobniji razlog za lobiranje o povećanju sankcija protiv Rusije sa ciljem daljeg izolovanja ove zemlje.

To odražava potrebu, posebno od strane SAD, da ima demona u pokušaju da opravda svoju odbrambenu potrošnju kako bi podstakli NATO do granice Ruske Federacije u obliku nove politike zadržavanja koja je i pokrenula Hladni rat.

Sa još dodatnih sankcija protiv Rusije u nedavno usvojenom zakonu koji će stupiti na snagu, postaje očigledno da su optužbe protiv Rusije politički motivisane, optužbe pod lažnom zastavom koje će se koristiti kao izgovor za veći geostrateški razlog – da obuzdaju Rusiju baš kada Trampova administracija sve više shvata da se njihov unilateralni svet pod vođstvom SAD-a osporava više nego ikad.

Međutim, razlog nije zbog onoga što je Moskva inicirala, već sam Tramp koji ne kontroliše sopstvenu administraciju, a možda nikada i nije. Mnoga od njegovih obećanja tokom kampanje, kao što je odbacivanje Zajedničkog sveobuhvatnog plana akcije, ili iranskog nuklearnog sporazuma, pretnja sankcijama protiv bilo koje kompanije koja trguje sa Iranom, njegov tarifni rat sa američkim saveznicima, u sukobu su jedni sa srugima, što dovodi do povećanja svetske nestabilnosti. Istovremeno, Tramp govori o boljim odnosima sa Rusijom, ali dela njegove administracije u demonizovanju Moskve govore suprotno.

Jasno je da predstoje mračniji dani za odnose Moskve i Vašingtona, s obzirom na konfliktne politike Trampa, koje su postale samodestruktivne i osporavaju dugotrajnu američku političku i ekonomsku svetsku dominaciju.

Webtribune.rs

(377)

BEZBEDNOSNI ANALITIČAR ZABRINUO MOSKVU: Tramp više ne kontroliše ništa pa ni sopstvenu administraciju ČUVAJTE SE RUSI

| Slider, Vijesti |
About The Author
-